Quantcast
Channel: Здравен Портал
Viewing all 1452 articles
Browse latest View live

Ваньо Димитров –боуен терапевт Бургас


Проф. д-р Димитър Камбуров –ортопедия и травматология Варна

$
0
0

Проф. д-р Димитър Камбуров е консултант по ортопедия и травматология.

Проф. д-р Димитър Камбуров завършва висшето си образование в Медицински университет- гр.София. Пет години – главен лекар в участъкова служба в гр.Шабла, последван от 40-годишен хирургически стаж в МБАЛ „Св. Анна”-гр.Варна (бивша Окръжна болница) и над 17 000 оперирани пациенти.
1982 г.- защитава научната степен доктор на науките
1990 -1999 г.- ректор на Медицински университет – гр. Варна
1990 -1999 г.- член на Висшия медицински съвет
1994 -2000 г.- председател на Съвета на ректорите на висшите медицински училища в България
1995 г. – обявен за „Медик на годината”.
През втория си ректорски мандат защитава и втората си докторска дисертация, а през 1999 г. е избран за професор. Автор на над 150 статии и публикации в български и международни списания, участник в многобройни конгреси и конференции.
2000 г. – избран за областен управител на гр.Добрич по покана на премиера Иван Костов
2001-2009 г. -народен представител от 3-ти Варненски избирателен район. По време и на двата си мандата е зам.-председател на комисията по образование и наука. Владее немски и френски език

Д-р Васил Гегусков –Кардиохирург София

$
0
0

Д- р Гегусков е завършил Медицинския университет гр. Бохум, Германия. Следдипломна специализация в САЩ. Кардиохирург в гр. Бохум, Германия; гр. Берн, Швейцария и гр. Хайделбелг, Германия.
Професионална кариера 1993-1999 Следване хуманна медицина (магистър-лекар) в Медицински Университет гр. Бохум, Германия 2000 Начало на специализация по кардиохирургия в Медицински център за сърдечни заболявания ”Texas Heart Institute”, гр. Хюстън, САЩ (Директор: Проф. д-р Д. Кули) 2000 – 2002 Специализация по кардиохирургия в Университетска клиника по сърдечна и гръдна хирургия „Bergmannsheil”, гр. Бохум, Германия (Директор: Проф. д-р А. Ласковиц) 2002 – 2004 Специализация по кардиохирургия в Университетска клиника по сърдечна и съдова хирургия „Inselspital”, гр. Берн, Швейцария (Директор: Проф. д-р Т. Карел) 2004 – 2009 Кардиохирург-специалист в Университетска клиника по сърдечна хирургия, гр. Хайделберг, Германия (Директор: Проф. д-р З. Хагл / Проф. д-р М. Карк) 2009 Зам.началник клиника по кардиохирургия при УМБАЛ „Света Анна”, гр. София, България 2017 Началник на Клиника по кардиохирургия при УМБАЛ “Св. Анна”-София АД

Дейност:

Като специалист по кардиохирургия, Д-р Васил Гегусков извършва прегледи в своя кабинет в УМБАЛ “Света Анна “в град София. Сърдечно-съдовите заболявания протичат с бързо развитие, което означава че е необходим редовен контрол на състоянието, предимно при възпалителни заболявания на сърцето, остри коронални синдроми и хипертонични кризи. Д-р Гегусков извършва спешна и планова сърдечно – съдова хирургия на: аорта, митрална клапа, аортна клапа, трикуспидална клапа и възходяща аорта. Лечението на заболяванията, които обхващат сърдечно-съдовата система, изискват опит и висока квалификация, които осигуряват точна и бърза диагноза, правилна преценка и правилно оперативно лечение.

Проф. Д-р Мария Панчовска –вътрешни болести и ревматология Пловдив

$
0
0

Специалности – вътрешни болести 1992 год. и ревматология 1995 год. Ставни заболявания, системни заболявания на съединителната тъкан, специализации в областта на синдрома на Сьогрен / т.нар. „сух“ синдром /. Месторабота:
1. ББАЛ-Терапевтична клиника – бул.“Христо Ботев“ 81
2. МУ Пловдив – Катедра по Пропедевтика на вътрешните болести – бул.“Васил Априлов“ 15

Дейности:

– Диагноза и лечение на пациенти с Ревматоиден артрит
– Болест на Бехтерев
– Реактивен артрит
– Системен лупус еритематодес
– Дерматополимиозит
– Склеродермия
– Синдром на Сьогрен
– Подагра
– Остеоартроза
– Остеопороза
– Мекотъканен ревматизъм
– Неуточнен ставен синдром

Вирусите са полезни за здравето ?!

$
0
0

Ензимите на инфекциозните вируси може да са безкрайно добри за здравето на хората и животните, смаяха ни специалистите от американския Институт за земеделски проучвания в Белтсвил.

Вирусите, които поразяват бактериите в тялото, са известни като бактериофаги. Те са едни от най-разпространените организми на Земята. Техните ензими ендолизини

атакуват бактериите, като разграждат стените на клетките им. Специалната суперсила на ендолизините е, че за разлика от антибиотиците, които имат широка сфера на въздействие, те нападат точно определени връзки в клетъчните стени на приемниците си. Така бактериите, които не са били нападани досега, няма да развият резистентност към ензимите. Учените са разработили и патентоват нова технология, с която ще могат да разработват мощни антимикробиотици, като комбинират генетичния материал на различни ендолизини.

Нова надежда за жертвите на болести, които си „разработват” защити към стандартните лекарства!

Кои зеленчуци са по-полезни сготвени, отколкото сурови

$
0
0

Добре познат е фактът, че повечето витамини са термолабилни и се деактивират при термична обработка. Това е причина консумацията на плодове и зеленчуци като най-богати на витамини хранителни продукти да се препоръчва в суров вид.

Има обаче някои полезни за здравето вещества, чиито количества не само не намаляват, а дори стават по-лесно усвоими след лека кулинарна обработка на хранителните продукти. Няколко от редовно

консумираните зеленчуци попадат в тази категория. Оказва се, че консумирайки ги сурови, се лишаваме от някои от най-важните ползи от тях.

Ето няколко зеленчука, които са най-полезни след лека кулинарна обработка и каква трябва да е тя.

Моркови

Оказва се, че грешим, когато ги ядем сурови. Много по-полезни са запечени или задушени с малко мазнина. Морковите са известни с високото съдържание на бета каротин, или провитамин А. Това е мощен антиоксидант, който се трансформира във витамин А в организма. Той обаче се усвоява много трудно от сурови моркови. Леката термична обработка прави каротеноидите много по-лесно усвоими, а мазнините са необходими за по-лесното им преминаване в кръвта.

Спанак

Той също се ползва често в суров вид за приготвяне на свежа зелена салата. Представата, че така консумираме спанак в най-полезната му форма обаче е погрешна. Кулинарната обработка на спанака, например задушаването му, е полезна в 2 насоки.

От една страна, при задушаване листата на спанака се свиват и позволяват консумиране на по-голямо количество. От друга страна, в спанака се съдържа оксалова киселина, която блокира пълното усвояване на желязото и калция. Тя обаче е термолабилна и при лека термична обработка поне 60% от нея се деактивира. Това позволява пълноценно усвояване на всички микроелементи от спанака.

Червени чушки
Подобно на морковите, и те са много богати на каротиноиди, чието усвояване е много по-пълно след термична обработка. При червените чушки за препоръчване е да се консумират печени, като сухото изпичане, без добавени течности, помага за най-пълно запазване на антиоксидантите в състава им.

Домати

Ключова съставка на доматите, която присъства в малко други зеленчуци, е ликопенът. Той притежава едновременно противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, а най-често негов дефицит се установява при хора, които консумират доматите сурови. Най-пълноценно съставът на тези зеленчуци се усвоява, когато са смлени и подложени на лека температурна обработка.

Суровоядството е много полезен подход по отношение на редица зеленчуци и плодове и то винаги ще бъде предпочитан метод за консумиране на повечето от тях. На база оптималното усвояване на определени съставки обаче посочените зеленчуци е за предпочитане да се консумират готвени.

Д-р Галя Валентинова – Педиатър гр. Плевен

$
0
0

Д-р Галя Валентинова е специалист по детски болести. Придобива специалността детски болести през 2007 г.

Като специалист – педиатър, д-р Валентинова се занимава с проследяване на физическото и нервно-психическо развитие на детския организъм, диагностика и лечение на детски заболявания.

Възрастовата граница на децата е от 0 до 18 г.

Кабинетът се намира в гр. Плевен.

ДЕЙНОСТИ:

Провежда детска консултация – проследяване на нервно-психическото и физическо развитие на детето, проследяване правилното хранене на детето, профилактика на анемия, хипотрофия, рахит и затлъстяване.

Извършва препоръчителни и задължителни имунизации и назначава различни изследвания.

Лекува детски болести – лечение на остри и хронични заболявания, задължителни и препоръчителни ваксини и имунизации.

Какво означава да се храним балансирано ?

$
0
0

Разнообразното ежедневно меню, което включва много различни храни, доставя на организма ви необходимите хранителни вещества, но съотношението между тези храни в чинията също има значение.

Важно е да се консумират правилните количества от всяка група храни: въглехидрати, плодове и зеленчуци, протеини, млечни продукти, захари и мазнини. Звучи логично, но не всеки има

представа какво и колко да включи в ежедневното си меню.

Полезни насоки дава световноизвестният готвач Гордън Рамзи . Участник в маратони и телевизионна звезда, самият Гордън е вдъхновяващ пример за това как да се храним балансирано и да поддържаме добра форма. И най-важното – да се чувстваме добре.  Вижте какво съветва той:

1. Въглехидратите трябва да съставляват значителна част от храната ни – около 50%. От тях си набавяме енергията ,от която се нуждаем, а най-добрият избор са необработените и богати на фибри въглехидрати – като пълнозърнест хляб, зърнени култури и ориз, картофи и овесени ядки.

2. Плодовете и зеленчуците трябва да са около една трета от храните, които консумираме. Те са важен източник на витамини, минерали и фибри. Препоръчителният прием на ден е пет порции. Това може да ви се струва много, но всъщност се постига лесно. Една порция може да представлява парче плод, шепа грозде, сушени кайсии, чаша фреш, зелена салата или 100 г сготвени зеленчуци. Плодовете са отличен вариант за десерт или лека закуска между храненията. Избирайте разнообразни на цвят плодове и зеленчуци, защото различните антиоксиданти и хранителни вещества придават различен цвят на плодовете и зеленчуците. Ето защо, ако искате да се храните разнообразно, стремете се в чинията ви да е шарено.

3. Протеиновите храни са жизненоважни както за вегетарианците, така и за хората, които консумират месо. Всички имаме нужда от протеини, защото те изграждат телата ни и възстановяват организма. Съдържат се в рибата, месото, птиците, яйцата, варивата, ядките и семената. Трябва да приемаме умерено количество протеини всеки ден – 10-15% от дневния хранителен режим.

4. Млечните продукти (без маслото и маргарина, които се считат за мазнини) са богат източник на протеини и калций – важен за здравето на костите минерал.  Ако имате лактозна непоносимост, спрете се на алтернативи като козето, овчето и соевото мляко. Избирайте нискомаслени млека и сирена, ако искате да ограничите приема на калории и мазнини.

5. Мазнините и захарта трябва да се консумират умерено. Въпреки това някои мазнини са жизненоважни за тялото ни, затова е важно да се запознаем с различните видове. Зехтинът се счита за добра мазнина. Заедно с олиото от рапица, фъстъци и авокадо, той спада към групата на мононенаситените мазнини, които спомагат за намаляване на нивата на лошия холестерол.  Другите зеленчукови масла, като слънчогледово, царевично, соево, орехово или шефраново, са полиненаситени. Те са полезни за сърцето, ако се консумират в умерени количества. Наситените мазнини се срещат най-често в продуктите от животински произход, като червено месо, масло, свинска мас, твърди сирена, сметани и пълномаслени млека. Те повишават както добрия, така и лошия холестерол, и трябва да се приемат в умерени количества. Хидрогенираните масла, които се използват в промишлено приготвените храни, печива, сладкиши и в някои маргарини, се наричат трансмазнини. Те са изключително вредни, защото увеличават нивото на лошия холестерол и намаляват нивата на добрия. Старайте се да приемате минимални количества наситени мазнини, трансмазнини и рафинирана захар.


3 упражнения за горене на мазнини и калории без кардио

$
0
0

Фитнес упражненията може да се подберат така, че да помогнат не само за натрупване на мускулна маса, но и за значително топене на излишните мазнини. Въпрос на избор и на придържане към препоръките на инструктура.

 

Важно е обаче да се знае, че успешното горене на мазнини невинаги изисква сериозни фитнес натоварвания. Тук отново става въпрос за правилен подбор на упражненията. При това за трайното горене на калории и топена на излишните мазнини може да се разчита и не само на кардио тренировки.

Има поне 3 достъпни, подходящи и за начинаещи и ефективни упражнения за топене на мазнини, различни от кардио тренировките.

И докато зимата  ограничава значително възможността за бягане, каране на велосипед и други от най-достъпните кардио упражнения, посочените по-долу може да се прилагат навсякъде, дори вкъщи. За да изпратим зимата с по-малко излишни мазнини в мастните депа на тялото и да посрещнем пролетта с тонус и с крачка по-близо до желания външен вид. Най-трудна е първата стъпка. Позитивните резултати след това ще улеснят процеса.

Топенето на мазнините изисква изразходване на калории. То е най-оптимално в случаите, когато системно натоварваме по няколко отделни групи от телесната мускулатура. Горенето на калории продължава не само по време на тренировката, но и след това. Оптимален ефект може да се постигне със съчетаването на няколко групи упражнения в общ цикъл.

Бягане на място
Удобно за старт и за подготовка на мускулатурата. Бягането на място носи почти всички ползи като бягането навън. Добре е да се опитвате да повдигате коленете си колкото е възможно по-високо.

Лицеви опори
Близкият зрителен контакт с пода е предпоставка за едно от най-комплексните физически упражнения – лицевата опора. Използвайки собствената си тежест, напрягаме почти всички мускулни групи на горната част на тялото, а за да компенсира нуждата от калории, организмът ще гори мазнини от депата по цялото тяло. Добре е мускулите на корема да се държат стегнати и да се диша с диафрагмата. За равномерно натоварване на мускулатурата с оптимално горене на калории и топене на мазнини може да се разчита на лицеви опори на един крак или да той да се сгъва и разгъва в коленото при приближаване и отдалечеване от пода.

Клякане с подскоци
Тук предпочитаната стойка е полуклек с позиция на тялото, наподобяваща готовност за сягане на стол с 90-градусов ъгъл в коленете. При достигане на този ъгъл следва подскок с максимално изпъване на крайниците. Тялото се държи стегнато през цялото време.

Трите упражнения се изпълняват в серия. Всяко от тях се изпълнява по 45 секунди с 15 секунди пауза преди следващото. Цялата серия може да се извършва с 3-4 повторения.

Серията може да се извършва самостоятелно или като допълнение към специфични тренировки, насочени към определена мускулна група. И в двата случая се постига много добър ефект за по-интензивно горене на мазнини по тялото.

 

Източник:Puls.bg

Кои храни водят до подуване на корема ?

$
0
0

Един от най-притеснителните и непонятни за много хора феномени е как само едно леко похапване може да преобрази прибраната им и стегната зона в областта на стомаха в подут корем и да отключи неприятното чувство за тежест и болка.

Подутият корем определено е неприятно състояние, което може да създава хронични оплаквания или да се появява само в отделни моменти. И в двата случая

дискомфортът е налице, а най-удачното превантивно средство е да се избягват храните, които отключват проблема.

Подуването на корема е следствие от натрупването на газове или течности по протежението на стомашно-чревния тракт. Основна причина за това е невъзможността определени хранителни продукти да бъдат напълно разградени. Храните, които най-често създават подобни проблеми, са тези, богати на неразградими, но подлежащи на ферментация прости захари. Те преминават през стомаха, без да бъдат повлияни от ензимите в стомашния сок и не се усвояват в тънките черва.

Достигайки дебелото черво обаче, те се ползват като хранителен източник от бактериите в чревната флора. Протича процес на ферментация, при който част от неразградимите и неусвоими хранителни вещества се трансформират в други, като при реакцията се отделят голямо количество газове. Те водят до специфичното подуване на корема и създават характерния дискомфорт.

Храните, които създават най-сериозен риск от подуване на корема, са:

Кръстоцветните зеленчуци – броколи, карфиол, брюкселско зеле. Опасността от подуване на корема е най-сериозна при консумирането им в сурово състояние или във вид на туршия;

Бобови култури – боб, грах, леща. Проблемът с подуването на корема след консумацията им може да бъде частично решен с предварително накисване преди кулинарна обработка, което прави бобовите храни по-лесно разградими;

Житни култури – те са основна причина за подуване на корема и други стомашно-чревни неразположени при хората с глутенова непоносимост, но не само. Дори хора със здрав стомах може да изпитват известни проблеми след консумация на по-голямо количество житни култури, независимо в какво форма;
Кромид лук – и белият, и водният кромид в суров вид са богати на специфичен тип разтворими фибри – т.нар. фруктани. Макар и основно консумиран в малки количества, лукът може да доведе до подуване на корема при хора, които трудно понасят фибрите. Проблемът се появява по-рядко след кулинарна обработка на кромида;

Ябълки – сред плодовете това е най-проблемният за хора с хронични стомашни проблеми избор. Едновременното високо съдържание на фибри и фруктоза създава риск от обилна ферментация в дебелото черво и рязко подуване на корема след консумация на сурови ябълки;

Приемът на посочените типове храни не би следвало да създава проблеми при хора със здрав остомах. В някои случаи обаче дори временен дисбаланс на стомашната секреция може да доведе до подуване на корема, а тези храни създават най-сериозен риск. Добре е консумацията им да се регулира при хора с хронични стомашно-чревни проблеми като колит, синдром на пропускливото или раздразнено черво и др.

 

 

Източник:Puls.bg

Център за психологически изследвания

$
0
0

Дейностите на организацията са насочени в посока гарантиране и защита на човешките права на хора с физически, сензорни и ментални увреждания и в неравнопоставена позиция, чрез законодателни инициативи, мащабни медийни промоции, национално значими събития, високо професионални обучения, както и Национални програми за промяна на обществените нагласи.
Центърът за Психологически Изследвания е официална лобистка организация в социална сфера.

Един от основните моменти в работата на организацията е лобиране за промяна на определени законодателни аспекти по отношение на Хората с увреждания в България.
Центърът е и водеща официална обучителна организация с международен департамент и обучители. Основните сфери, в които провежда обучения са:

Обучения по отношение на Гражданското общество и взаимодействието с Хората с увреждания – отстояване на права:
Център за Психологически Изследвания работи на принципът за създаване на естествени подкрепителни структури, базирани на взаимната подкрепа. Рехабилитацията, базирана на общността е успешен модел на интегриране на Хората с увреждания в световен мащаб.

Тъй като в България все още липсва адекватна политика за успешно интегриране на Хората с увреждания, Центърът стартира програми за общностна рехабилитация.
В световен мащаб са приети редица международни стандарти и Конвенции на ООН за равно третиране на Хората с увреждания спрямо останалите граждани с които България е необходимо да се съобразява.

Чл. 51 от Конституцията на България дава специална закрила на хората с увреждания.
В сферата на Гражданските права Центърът създава програми за зачитане правото на живот на гражданите с увреждания, за техния свободен достъп до адекватно лечение, качествено обучение, добра работа и в крайна сметка достоен живот. Експертите на организацията подпомагат ресурсно гражданите с увреждания. В Националния ресурсен център за хора с увреждания се дават консултации по различни правни, административни, трудови и образователни въпроси. Провеждат се индивидуални и групови психологически консултации в сферата на отстояване на гражданските права.Като национално представена организация Центърът има изградени структури във всеки голям град на страната. Основната идея на всяка една структура е да прави граждански натиск към Държавна и местна власт за отстояване правата на Хората с увреждания.

Елена Петачка –боуен терапевт София

Колко сол е безопасно да консумираме?

$
0
0

Както знаем, това което разговорно наричаме сол, е натриев хлорид, а по-опасната съставка в нея е натрият, който повишава кръвното налягане, когато се консумира във високи дози.

Обикновено бъбреците ни са тези, които ни помагат да изхвърлим излишната сол.

Солта се изхвърля от организма по-малко през кожата, белите дробове и червата. Една част от солта, която се отделя през бъбреците, се всмуква обратно.

Какво е минималното количество на ден и какво максималното, за да не бъде солта вредна за организма ни?

Прекомерната употреба на сол води до високо кръвно налягане, което пък става причина за сърдечно-съдови заболявания, бъбречна недостатъчност и мозъчен инсулт. Солта има свойството да задържа вода в организма, като го принуждава да елиминира калия, при което се увеличава работата на бъбреците и те се свръхнатоварват. Специалисти твърдят, че всеки излишен грам сол води до задържането на 23 грама излишна вода в тялото, чиято проява е целулит и клетъчно обезводняване.

Само около 1-2 грама от дажбата позволена за прием дневно идва от солницата. Останалите 80% се намират в кулинарните изделия. И докато медицината затвърждава, че възрастния организъм на човек не бива да приема повече от една чаена лъжичка сол дневно, то много престъпват тази граница. Около 10-15 грама са порциите, които всеки си позволява да консумира. Според световната статистика, намалената консумация на сол, дори само с 30 процента е способна да сведе количеството инсулин с поне 40 хил. пъти, по-надолу от позволената граница.

Добре е да знаем още, че всяка една подправка за храна може в голяма степен да замести солта. Затова следващият път, когато посегнете към солницата, помислете за миг дали на масата няма нещо друго, което може да я замени – ще направите услуга на организма си.

Източник: Obekti.bg.

Учени създадоха хапче за щастие

$
0
0

Учени от Института по молекулярна биология от университета в Куинсланд създадоха синтетична подобрена версия на „хормона на щастието и любовта“ – окситоцина, съобщава сайтът Лайф.

При това препаратът не нанася вреда на организма и няма странични ефекти. За разлика от окситоцина. Когато той е в

излишък в организма, може да причини сериозни сърдечносъдови заболявания. Новият препарат може за значително по-дълго време да поддържа „състояние на щастие“ без никакви вреди.

Изпитания с мишки показват, че новият препарат може да се използва за лечението на сериозни заболявания, свързани с нервната система. Той може да облекчи терапията за клиничната депресия и аутизма.

Източник: БТА

Храни, които облекчават болката

$
0
0

Справянето с проблема с болките в тялото не е лесна задача. Тя може да се появи по всяко време и има различен итензитет. Кара ни да се чувстваме некомфортно, най-вече на работа.

На пазара има много медикаменти, които носят моментно облекчение, но и странични ефекти като гадене, замаяност, главоболие, отпадналост и други.

 

Статистиката показва, че близо 50 милиона американци страдат от хронични болки. Голяма част от тях се нуждаят от по-сериозни грижи, защото стават нетрудоспособни заради здравословния проблем.

Има няколо алтернативни начина за справяне с болката в различните части на тялото. Това са акопунктурата, спинална анестезия, терапии с масаж, релаксиращи техники, тай чи, йогата. Можем да ги комбинираме с хранителен режим, който също ще допринесе за намаляване на болката. Ето кои храни са подходящи в случая:

Джинджифил

Популярният корен не се използва само за подправка и облекчаване на кашлицата и болките в гърлото. Джинджифилът съдържа протеини, които действат като нестероидно противовъзпалително лекарство без странични ефекти за организма. Препоръчва се за консумация от хора, които имат остеоартрит. Джинджифилът също тушира болката при мигрена и мускулни болки след интензивни тренировки.

Ако имаме простуда и грип, можем да си настържем малко джинджифил и да го смесим с мед. Не трябва да поглъщаме повече от 4 грама на ден, а за бременните количеството трябва да е 1 грам. Добре е да знаем, че чаят от джинджифил също помага, но е силен почти колкото кафето.

Спанак

Още една причина да се храним със зеленолистни зеленчуци. Спанакът е богат на витамин B и калций, които облекчават пептична язва, включваща хронична болка. Две купички спанак са ни напълно достатъчни за деня, за да се заредим с витамините, облекчаващи болката. Зеленчукът може да се направи на смути, на салата, както и да се сготви по различни начини.

Мента 

Вкуст на растението винаги се асоциира с бонбони и дъвки. Но освен това се използва за подправка и ароматерапия. Ментата помага при главоболие и мускулни болки. Чаят се препоръчва най-вече при болки в корема. Можем да пием максимум по четири чаши на ден без проболем.

В някои дрогерии се продава и масло от мента, които също облекчава болката, но ни е нужна консултация с лекар преди да започнем да го ползваме.

Храни, богати на омега-3

Важно е да добавим здравословни мазнини в диетата си. Храните, богати на омега-3 мастни киселини като риба, семена, слънчогледовото олио, яйца и ядки, имат противовъзпалително действие. Те се борят с болката в тялото, намаляват червенината на кожата при артрит. Проучване показва, че храните, богати на омега-3 мастни киселини са много по-силни в сравнение с някои медикаменти срещу хронична болка.

Череши

Плодът намалява C-реактивния протеин в тялото, който предизвиква възпаление и болки. Изследване сочи, че консумацията на плода намалява болката при остеоартрит и мускулните болки след тичане.

Източник:Puls.bg


Д-р Блага Чолакова-Вакарелска – Стоматолог Свиленград

$
0
0

Добре дошли в Денталния кабинет на Д-р Блага Чолакова-Вакарелска. Тук ще бъдете обслужени професионално и ще получите висококачествено стоматологично лечение.
Тук предлагаме красива и щастлива усмивка!
При нас може да получите адекватно дентално лечение. Денталният кабинет работи с Национална Здравна Осигурителна Каса.
Д-р Блага Чолакова-Вакарелска работи с 3 вида високоенергийни лазери.

 

Дейности:

  • Преглед;
  • Профилактика;
  • Пародонтология;
  • Кариесология;
  • Ендодонтия;
  • Детска стоматология;

д-р Светла Стоянова –Педиатър гр. Ловеч

$
0
0

Д-р Светла Стоянова завършва медицина през 1991 г. във ВМИ-Плевен.
Специалист Педиатрия е от 1996 г. Специализирала в Берлин.
Има степен Магистър по „Здравен мениджмънт “ от 2013 г. от МУ-Плевен.

Месторабота:

ДКЦ – Ловеч
МБАЛ „Проф. Д-р Параскев Стоянов“ АД – Ловеч

Отделение по детски болести

– лечение на детски заболявания
– наблюдение на развитието на новородени и бебета
– поставяне на имунизации (ваксиниране)
– следене на тегло, ръст и правилното развитие при деца от всички възрасти
– издаване на направление за преглед при специалист
– избор на вида лечение на детските болести – конвенционално, медикаментозно и др.
– профилактика на здравословни проблеми при деца
– амбулаторни прегледи
– прегледи на деца с хронични заболявания
– профилактични прегледи за гръбначни изкривявания и наднормено тегло.
– консултации по детско диетично хранене
– профилактична дейност по програма „Детско здравеопазване“
Работно време:

Понеделник 08:30 – 13:00
Вторник 13:00 – 18:00
Сряда 08:30 – 13:00
Четвъртък 13:00 – 18:00
Петък 08:30 – 13:00

Прочистване на организма и детоксикация в домашни условия

$
0
0

Все по-голямото количество токсични храни и замърсените въздух, вода и околна среда, правят прочистването на организма и тялото по-важна задача от когато и да било.

Тези замърсявания се превръщат във виновниците, отговорни за слабата ни имунна система, правейки ни силно податливи на хронични заболявания, като

някои форми на рак, сърдечно-съдови заболявания, диабет, натрупване на излишни килограми , кожни проблеми, болест на Алцхаймер и др.

Детоксикацията е процес, при който човек прави промени в начина си на живот, за да изчисти тялото си от вредни токсини, които могат да навредят на здравето му. Тези промени обикновено включват въздържане от вредни навици, храни и напитки и оптимизиране на процесите, извършвани от тялото. Някои промени може да са временни, като спазването на пречистваща диета, а други, може да са перманентни, като въвеждане на спорт и физически упражнения, консумация на повече течности и др. Много хора не осъзнават, че много от физическите заболявания и неразположения, които изпитват ежедневно, са резултат от организъм, натоварен с опасни токсини, който отчаяно се нуждае от детоксикация.

Признаци за токсично претоварване, които могат да бъдат облекчени с Детоксикация / Прочистване на организма:

– Подуване на корема, газове и запек;
– Постоянно чувство на умора и тежест;
– Хормонален дисбаланс;
– Болки в ставите и сухожилията и мускулна слабост;
– Главоболие, гадене;
– Често боледуване;
– Натрупани мазнини в корема;
– Кожни проблеми, чупливи нокти и коса;
– Неконтролируем апетит за вредна храна;
– Раздразнителност и чести промени в настроението.

Какво представляват токсините?

Токсините са всяко вещество, което може да е отровно или да има негативни последици за нашето здраве. „Токсин“ се отнася за всички тежки метали, химикали, замърсители, изкуствени хранителни съставки, пестициди и отрови, които причиняват увреждане на телата ни. Въпреки че може да звучи малко крайно, повечето хора вярват, че в днешно време сме в постоянен контакт с токсини. Те могат да бъдат във водата, храната, въздуха и поради тази причина е много трудно да се ограничи тяхното въздействие върху организма.

Диети за прочистване на организма / Детокс диети

Диети, които твърдят, че постигат пълно прочистване на организма в рамките на няколко дни, съществуват в продължение на десетилетия. Въпреки че не е научно доказано, че премахват всички токсини от човешкото тяло, много хора твърдят, че се чувстват по-енергични и фокусирани, презаредени с енергия, подмладени, с желание и мотивация за живот, след детоксикация.

Имайте предвид: телата ни са проектирани да се детоксикират по естествен начин чрез редица механизми. Всъщност, човешкото тяло се защитава много добре срещу повечето вреди на околната среда. Това означава, че повечето хора не се нуждаят от „7 дневна детоксикираща диета само на лимонада“ или друг краен метод, за да прочистят организма си и да се чувстват добре в телата си. Трябва да се внимава с детоксикиращите диети и режими, тъй като е научно доказано, че гладуването и крайно ниският прием на калории – често срещани елементи при детокс програма – причиняват забавяне на метаболизма и увеличаване на теглото, след като се върнете към нормалните си хранителни навици. От друга страна, в днешно време има огромно количество токсини, с които предните поколения не е трябвало да се справят. Така че, докато не подкрепям най-екстремните практики за детоксикация и пречистване на организма, истината е, че понякога телата ни може да използват малко помощ, за да може да се чувстваме здрави и да изглеждаме добре.

Прочистване на организма: Първи стъпки

Дебелото черво е канализационната система на тялото. Подобно на всички здрави и правилно функциониращи системи, то трябва да бъде почиствано и поддържано, за да функционира правилно. Когато ядем силно преработени, рафинирани или известни като „фалшиви“ храни, нашите черва се натоварват с нездравословните отломки от тези храни. Тези фалшиви храни, които се консумират в съвременното меню в големи количества, са пълни с токсини.

Токсините често са добавени под формата на сиропи с висока фруктоза, хидрогенирани масла, опасни хранителни бои, подправки с неизвестни съставки, MSG (мононатриев глутамат), консерванти и други съставки, от които не само, че телата ни нямат нужда, но могат да увредят жизненоважни органи и системи. Освен тези увреждания, може да се развие и хранителна зависимост, която е една от основните причини за покачване на излишно тегло и затлъстяване.

Освен за фитнес цели (отслабване, покачване на мускулна маса и поддържане на красиво тяло), замяната на фалшива храна с истинска, ще предпази тялото от токсично претоварване и съпътстващите вреди, което в дългосрочен план ще ви накара да се чувствате по-жизнени и ще сте по-здрави. Силно препоръчвам, ако консумирате главно преработени храни (или близките ви), да започнете да ги заменяте с по-здравословни и непреработени варианти.

Това са храни от природата: Плодове и зеленчуци, ядки и семена, чиста вода и натурален чай, органични храни и продукти, които се отглеждат на местно ниво и нямат никаква или минимална обработка, преди да достигнат до устата ви. Чудесна първа стъпка към по-здравословен начин на живот. Много пъти обаче, ако сте консумирали високо преработени храни за дълъг период от време, тази стъпка ще се окаже недостатъчна. В такъв случай, продължете с четенето на статията, за да научите ефективни и безопасни методи за прочистване и детоксикация на тялото.

Прочистване и детоксикация: Безопасни методи

С какво да се храним за детоксикация

В основите на детокса е консумирането на органични продукти, сурови зеленчуци, плодове и много вода. Има някои храни и напитки, които също могат да са от сериозна полза при детоксикацията. Това са чесън, житна и пшенична трева, сини водорасли, конопен протеин и конопени семена, ленени семена, бобови растения, сурови ядки, необработено масло, билкови и зелени чайове.

Какво да избягваме за успешна детоксикация

Избягвайте млечни продукти, преработени храни, зърнени закуски, захар, алкохол и кофеин по време на детоксикацията. На много места при детокс се препоръчва и пълно ограничаване на приема на месо. Докато чисти меса като пилешко и пуешко филе, риба, свинско контра филе не биха навредели, то месни субпродукти като салами, колбаси, луканки и кренвирши е задължително да бъдат изключени. Изброените продукти съдържат вредни добавки и примеси, добавени мазнини и сланина, сол, химикали, а количеството чисто месо, богато на протеин е минимално.

6 начина за здравословна детоксикация и прочистване на организма

Съвет за Детоксикация #1: Изберете подходяща храна

Както беше споменато вече в статията, храната играе основна роля в детоксикиращия процес. Едно от най-хубавите неща, които можете да направите, за да поддържате натуралните възможности на тялото си за детоксикация, е да облекчите натоварването му като намалите токсините, които поставяте в него. Опитайте се да избирате органични зеленчуци и плодове, сурови ядки и непреработени семена. При възможност, избирайте продукти от животни, които са хранени с трева (grass-fed/organic), а не с добавки, независимо дали тези продукти ще са месо, млечни продукти, яйца или др. Силно преработени храни, като полуфабрикати, месни субпродукти, сладки и тестени изделия, може да добавят токсини и да затруднят пречистването на организма.

Съвет за Детоксикация #2: Упражнения и физическа активност

Физическата активност и упражненията спомагат за поддържането на здраво тяло. Упражненията ще ви помогнат да се потите повече, а изпотяването е основен механизъм за освобождаването от вредни токсини чрез кожата. Научни изследвания са открили минимални стойности на арсен (известен отровен металоид), кадмий (силно токсичен сребристобял метал), олово и живак в потта, което значи, че чрез потене може да помогнете на тялото си да се отърве от тях.

Съвет за Детоксикация #3: Спазване на хранителен режим или диета

Детоксикацията на тялото не е само до това какво да избягвате, но и това, което консумирате. Има редица храни, напитки и подправки, които се смятат за „детокс храни“ и могат да бъдат включени в менюто, за да спомогнат детоксикиращия процес. Подобни примери са чесън и чесън на гранули или прах, броколи, боб, зелен чай и екстракт от зелен чай, омега 3 и рибено масло, коензим Q10, лимон и сок от лимон, сурови зеленчуци. Има по-краен подход за прочистване на тялото, който представлява „временно почистване“. Храната се състои основно от сурови плодове и зеленчуци, сурови ядки и семена, кълнове за период от 3-7 дни. Сред детокс средите е популярен и методът „диета на сокове“, която е концентрирана около консумирането само на прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове (за предпочитане органични) за период от 3-10 дни.

Пример за детокс смути Тропическа мета:

2 стръка целина
½ краставица
2 чаши спанак
3 чаши листа от мента
1 чаша сок от ананас
½ лимон

Преди да опитате тези крайни подходи, първо бих препоръчал да опитате по-лесните съвети в статията, които са по-подходящи за начинаещи. Причината е, че както беше споменато, такъв вид рестрикция може да доведе до забавяне на метаболизма и покачване на нежелани килограми, след като приключите с детокс програмата.

Съвет за Детоксикация #4: Пречистете въздуха, който дишате

си. Не можете да контролирате цялата околна среда, но може значително да подобрите въздуха във вашия дом, както и този на работното място. Дим, пушек, домашни любимци, мухъл, плесен и микроорганизми могат да направят въздуха по-мръсен и токсичен. Висококачествено устройство за пречистване е най-добрият начин да запазите въздуха си чист и без токсини, но според повечето хора, такъв тип инвестиция е скъпа и неоправдана. Вместо това, може да си засадите и отгледате растения. Те спомагат с филтрацията на въздуха и отстраняването на вредните токсини. Растения, които са известни с това, че могат да пречистват въздуха: хризантема, драцена, фикус, спатифилиум, бамбук, алое вера, зелена лилия.

Съвет за Детоксикация#5: Прочистете тялото си с вода

Водата е може би най-ценното средство за детоксикация. Всички основни функции на тялото изискват вода. Телата ни се нуждаят от адекватен прием и постоянна хидратация за произвеждане на слюнка, по-лесно изпотяване, както и премахване на отпадъци – 3 натурални начина за изчистване на организма от токсини. Важно е да се уточни, че напитки като кафе, спортни напитки или безалкохолни, не са подходящи когато се цели детоксикация и прочистване на тялото. От колко вода се нуждаем дневно? Въпреки, че отговорът варира спрямо личното тегло, възрастта, физическата активност и ред други фактори, добър пример би бил: Ако тежите 70 килограма, то здравословното количество би било между 2,5 – 4 литра вода на ден. При установяването коя граница да изберете вземете предвид: климата, физическата активност и потенето. Когато основната цел е детоксикация и пречистване на тялото, горната граница може да бъде премината. При трудност да консумирате препоръчаните стойности вода, опитайте да добавите лимон, краставица или натурален зелен чай за по-приятен вкус и допълнителна свежест.

Съвет за Детоксикация #6: Пречистване със сауна и парна баня

Освен детокс ползите заради допълнителното потене, сауна и парна баня могат да са полезни в борбата с токсините и чрез други механизми. Нагряването на тъканите подобрява обмяната на веществата. По-голямото производство на клетъчна енергия улеснява заздравяването. Вирусите, туморите и токсиновите клетки са по-слаби, тъй като трудно толерират висока температура. Повишаването на температурата води до по-бързо зарастване на инфекции и дори се смята, че може да има положително въздействие при борбата с ракови клетки. Показателно е също, че когато се разболеем, тялото ни повишава температурата си до високи стойности, за да убие вредни организми.

Предупреждения за безопасна детоксикация

– Дори да се чувствате добре, не продължавайте детокс програма за повече от 10-14 дни. Дългосрочното гладуване може да доведе до трайни поражения върху метаболизма и хормоналните нива;

– Не започвайте всяка детокс програма, за която прочетете в интернет. Много от тези програми не са безопасни и е най-добре да бъдат провеждани с помощта на специалист по хранене;

– Не гладувайте до състояние в което не се чувствате добре. Ако изпитвате слабост, постоянна умора и замайване, това е сигурен знак, че детокс диетата е извън здравословни граници;

– Много детокс диети и програми препоръчват хранене само с течности. Ако се решите на този краен подход, не превишавайте 3 последователни дни;

– Първите 1-2 дни може да изпитате летаргия. Необходимо е да дадете малко време на тялото си и да избягвате крайно натоварваща дейност. Плавно въвеждане на детокс в такъв случай е по-подходящо и безопасно;

Не прекалявайте: Преди всичко, намерете балансирана и постижима програма за детоксикация, която съчетава ежедневни физически натоварвания и промени в начина на живот, които ще можете да запазите дори след приключване на режима. Не забравяйте, че основната цел е да направите нещо полезно и здравословно за себе си – не претоварвайте тялото си с допълнителен стрес чрез бързи, екстремни и неустойчиви промени. След приключване на детокс програма, опитайте се да запазите поне част от здравословните промени, които ви е накарала да направите. Също така се опитайте да излезете от програмата бавно и постепенно. По този начин ще можете да запазите положителното и влияние за по-дълго време.

Какво е вашето мнение за прочистване на организма и тялото чрез детоксикация, детокс програми, продукти за детокс и други методи за прочистване? Споделете мнението си в коментарите.

 

 

Автор: Станимир Михов 

Източник: Оbekti.bg

 

Чаша горещ чай помага за запазване на зрението

$
0
0

Наясно бяхме, че ежедневната консумацията на чай понижава риска от когнитивен упадък, сърдечносъдови проблеми, диабет тип 2 и рак заради съдържанието на антиоксиданти.

Изследователи откриха още една полза от горещия чай – намалена вероятност от развитие на глаукома. Глаукома е заболяване, което засяга зрителния нерв и е особено разпространено сред възрастните, като непрекъснато падат годините за

проявата му в по-млади поколения. Свързано е с намаляването на зрението и от там на качеството на живот.

Изследователи от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) установяват, че измежду включените 1678 души в национално представително проучване на здравословното състояние и храненето тези, които пият по минимум една чаша горещ чай дневно страдат по-рядко от глаукома. Техният риск е 74% по-нисък от неконсумиращите чай.

Проучването на екипа е провокирано от предишни изследвания върху връзката между кофеин съдържащи напитки и глаукомата, чиито резултати са напълно противоречиви. В настоящото обаче не се документира подобна връзка, но затова пък екипът на д-р Анн Колмън, директор на очната клиника се натъква на ползите от горещия чай за очното здраве и ги представя в the British Journal of Ophthalmology.

В какво се състои полезният ефект на чая? Без да става дума за причинно-следствена връзка, полифенолите в горещата напитка включват и антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане и подпомагат възстановяването на елементите ѝ в различни нейни текущи процеси. Предполага се, че същите съединения, които са от полза за сърдечносъдовото здраве, функциите на мозъка и правилния метобализъм, действат положително и за съхранението на зрението.

Полифенолите в кафето са различни от тези в чая и затова то няма същия ефект. Безкофеиновият и студеният чай имат по-ниско съдържание на антиоксиданти и затова от тях не може да се търси такава полза за здравето.

Изследователите тепърва ще измерват връзката количество чай дневно процент полезен ефект, както и кой вид чай – черен, зелен или бял може да ни подсили очите ни.

Източник:Puls.bg

Д-р ИРИНА СЛАВОВА КУЛОВА-ИЛИЕВА– Стоматолог Варна

$
0
0

Добре дошли в Денталния кабинет на Д-р ИРИНА СЛАВОВА КУЛОВА-ИЛИЕВА. Тук ще бъдете обслужени професионално и ще получите висококачествено стоматологично лечение.
Тук предлагаме красива и щастлива усмивка!
При нас може да получите адекватно дентално лечение. Денталният кабинет работи с Национална Здравна Осигурителна Каса.

Дейности:

Преглед;
Профилактика;
Пародонтология;
Кариесология;
Ендодонтия;
Детска стоматология;

Viewing all 1452 articles
Browse latest View live