Quantcast
Channel: Здравен Портал
Viewing all 1452 articles
Browse latest View live

Медицински пробив: Лекари спасиха живота на „пеперудено дете“

$
0
0

Лекари съобщиха, че успели да спасят живота на момче, засегнато от булозна епидермолиза – тежко наследствено кожно заболяване, като възстановили 80 на сто от епидермиса му с помощта на генномодифицирани стволови клетки, съобщиха световните информационни агенции, цитирани от БТА.

 

През юни 2015 г. младият пациент, който тогава е на 7 години, бил приет в тежко състояние в болница в Германия. Лекарите преценили, че дните му са преброени, като се имат предвид уврежданията, причинени от болестта, от която бил засегнат от раждането си.

Известна като булозна епидермолиза на съединителната тъкан, болестта предизвиква образуване на мехури между епидермиса и дермата и деформация на кожата при най-малък допир.

Булозната епидермолиза е генетично заболяване. Наричат страдащите от тази болест „пеперудени деца“, защото кожата им е изключително крехка и ранима, като крилце на пеперуда. Децата с такава диагноза може да получат рани дори от майчината милувка. За тях плюшеното мече може да бъде потенциално опасно и да ги нарани.

Рядко срещана е и е свързана с мутации на гените LAMA3, LAMB3 и LAMC2. Над 40 на сто от засегнатите от болестта умират, преди да са навлезли в тийнейджърска възраст.

„Момчето бе засегнато от инфекция, която станала причина да загуби бързо епидермиса върху близо две трети от тялото си“, поясни Тобиас Ротьофт от Детската болница към Рурския университет в Бохум.

След като безуспешно приложили лечение със силни антибиотици и след това прибегнали до трансплантация на кожа от баща му, лекарите се обърнали към Микеле де Лука – специалист по използване на стволови клетки за реконструкция на кожа и директор на Центъра по регенеративна медицина в Модена, Италия.

Екипът на Микеле де Лука отнел кожни клетки от пациента, които не били увредени. След това вкарал в тях немутирала форма на гена LAMB3, която позволява слепване на епидермиса и дермата, преди да постави въпросните генномодифицирани клетки в инвитро култура.

По-късно присадил на момчето тази кожа в рамките на две операции през октомври и ноември 2015 г. Впоследствие допълнителни операции позволили да се покрие с кожа останалата част от тялото му. Около 80 на сто от кожата му била заменена.

След 8-месечно интензивно лечение пациентът напуснал болницата. Той ходи на училище, играе футбол и вече не се нуждае от обезболяващи, увериха лекарите.


Учени: Получените нощем рани зарастват два пъти по-бавно

$
0
0

Получени през нощта наранявания зарастват два пъти по-бавно, отколкото раните, получени през деня, установиха учени. Те откриха също така пряка връзка между процеса на заздравяване и циркадните ритми, става ясно от изследването им, публикувано в сп. Science Translational Medicine.

 

Учените анализирали данни на 118 пациенти, постъпили в болници с изгаряния. Оказало се, че когато изгарянията са получени в нощните часове (от  8 вечерта, до 8 сутринта) заздравяването им отнемало два пъти повече време, отколкото при изгаряния, станали в дневните часове. Изследователите дори цитират конткретни цифри – пациенти с изгаряния, получени денем, оздравявали почти напълно за 17 дни, докато при нощните изгаряния, времето  е средно 26 дни.

Допълнително и по-детайлно изследване изяснило, че производството на редица протеини, необходими за процесите на регенериране, зависи от циркадните ритми на тялото. Денем, те се произвеждат в по-големи количества, в резултат на което много по-активно се образуват нужните «строителни материали» за възстановяване на наранените тъкани – фибробластите.

Според изследователите, това е свързано с еволюционните процеси – вероятността да се нараниш денем е много по-голяма и следователно, оздравителните процеси трябва да работят по-активно.

Резултатите от изследването ще позволят да се оптимизира работата с пациенти, подлежащи на операция и други инвазивни интервенции, убедени са учените. Освен това, те се надяват, че след това откритие ще стане възможно да се разработят механизми и терапии, които да «лъжат» клетките да работят в нощните часове така, както през деня, за да се ускоряват процесите на регенерация.

Д-р Радослав Драгоманов –ветеринарен лекар гр. София

$
0
0

Д-р Радослав Драгоманов е специалист ветеринарен лекар, който се занимава с вътрешни и инфекциозни болести, акушерство и гинекология и хирургия. Той приема пациентите си в модерно оборудвания си кабинет, в близост до който има и зоомагазин, където можете да откриете всичко необходимо за Вашите любимци.

Д-р Радослав Драгоманов извършва и посещения по домовете, за Ваше оптимално удобство.

Доверете се на професионалистите в кабинета на д-р Радослав Драгоманов и ще останете очаровани!

Ветеринарният кабинет се намира на 200м. от метростанция Мусагеница, зад бл. 104.

Работно време:

От понеделник до петък – 09:00-14:00, 16:00-20:00ч.

Събота – 10:00-14:00, 16:00-18:00ч.

Неделя – 10:00-14:00ч.

д-р Невин Сабри –дентална медицина гр. Шумен

Пет сутрешни навика за по-добро настроение

$
0
0

Да се превърнете в „сутрешен“ човек не е лесно. Изискват се воля и продължителни усилия. Има обаче толкова много хора, които са успели да се справят със задачата.

Именно от тях взимаме следващите пет съвета – те са предложения за нови навици, които ще ви помогнат да имате по-добро настроение сутрин.

 

1. Изберете определен час, в който да се събуждате. Спазвайте го всеки ден

Всеки един от нас изпитва вина, когато спира алармата сутрин и продължава да се излежава. Ключът към успеха е да регулирате своя вътрешен часовник и да използвате биологичните ритми, а не да се ръководите от емоционалното си състояние сутрин.

Изберете конкретен час, в който да се събуждате. Необходими са ви 21 дни, за да овладеете този навик.

2. Оправяйте си леглото

Мнозина с неудоволствие гледат на това задължение сутрин. То обаче ще ви накара да се чувствате по-добре, отколкото предполагате. Всъщност ще ви зареди с голяма доза положително настроение.

Защо? Защото ви дарява с усещане за гордост – отхвърлили сте една от задачите за деня и всичко по-хубаво предстои занапред.

3. Раздвижете това тяло

Трябва да се опитате да намерите време за тренировка сутрин. Ще станете по-продуктивни. Това е така, тъй като физическото натоварване събужда мозъка и цялото тяло по-ефикасно, отколкото чаша кафе.

4. Приготвяйте няколко варианта за облекло за дните, в които трудно избирате

Ако искате да бъдете по-позитивни сутрин, бъдете реалисти. Признайте, че понякога изборът на дрехи в ранните часове ви кара да сте изморени и изнервени. Пропуснете този риск, като бъдете подготвени.

5. Създайте позитивен ежедневен ритуал с помощта на нещо, което обичате

Това е най-творческият елемент в целия списък. Трябва сами да откриете онова, което ви вдъхновява и тласка напред. Например капучино…

 

Източник: Profit.bg

Хапването на бюрото води до напълняване

$
0
0

Тенденцията за хранене на бюрото в офиса се разрастна в последните години.

Напрегнатият ден ни принуждава да хапваме нещо набързо на бюрото си, докато проверяваме електронната си поща или сме във Фейсбук. А често хапваме и нещо не особено здравословно, което ни е изкушило.

Експертите обясняват, че ако човек се

разсейва, докато се храни, тялото му забравя хранителния процес и малко по-късно през деня отново подава сигнали за глад.

Това се отразява лошо и на фигурата, защото води до напълняване.

Похапването на бюрото не е препоръчително, защото по компютърните клавиатури и мишки има много бактерии и те може да попаднат в устата ни.

Похапването в движение е не по-малко вредно.

Недостигът на протеини води до…

$
0
0

Протеините са едни от най-важните градивни компоненти на живите клетки в телата ни. Когато ги приемаме чрез храната си, ние си осигуряваме важни за организма аминокиселини – основните изграждащи елементи на тялото. 

Но когато има недостиг на тези така важни хранителни вещества, организмът започва да изпраща сигнали чрез различни механизми, че нещо не е наред.

Протеиновият недостиг може да е опасен за здравето и ако се появят голям брой симптоми, това означава, че има нещо нередно в начина ви на хранене. В повечето случаи, за да се избегнат нездравословните и неприятни симптоми от недостиг на белтъчини, е достатъчно да се направят промени в начина на хранене.

Научете най-често срещаните симптоми при недостиг на протеин. Ще забележите, че всички симптоми са взаимосвързани.

Признак №1 - Бавно зарастващи рани

Протеините и важните аминокиселини, които те доставят на организма са градивните блокчета на тялото. Когато имаме рани, протеините са тези, които помагат за бързото им заздравяване. Когато има недостиг на протеини, тялото губи способността да се възстановява и лекува.

Признак № 2 – Загуба на мускулна маса

При спорт и повишена физическа активност, подлагаме телата си на сериозно допълнително напрежение. За да може да се възстанови и да работи на нормални обороти, често е необходим завишен прием на хранителни вещества – протеини, въглехидрати, витамини и минерали. При недостатъчна наличност на някои от изброените, има голяма вероятност тялото да компенсира със запасите, които вече е натрупало – било то протеин (загуба на мускулна маса), въглехидрат (гликоген) или мазнини (мастни натрупвания).

Признак № 3 – Чести травми

Протеините спомагат освен за гореизброените процеси и за абсорбирането на калция. Поради тази причина недостигът на белтъчини може да доведе до отслабване на костите, което от своя страна да е сериозна предпоставка за чести травми, както и за по-трудно възстановяване от такива.

Признак № 4 – Косопад

Белтъчините са също основният изграждащ елемент за кожа, нокти, коса и др. Когато има недостиг на протеин в организма, фоликулите на косата изтъняват и по този начин се ускорява косопадът. Това е един от най-лесно разпознаваемите и сигурни сигнали на тялото, че липсва протеин в режима на хранене.

Признак № 5 – Трудна концентрация

Друг ясен признак за недостиг на белтъчини е невъзможността за концентрация. Най-лесният начин да разберете дали имате този проблем е, ако усетите, че често четейки или слушайки нещо, ви е трудно да го запомните или разберете.

Признак № 6 – Нисък имунитет

Имунната система има способността да се бори и предотвратява различни заболявания. Когато липсва силен имунитет, може много лесно да се хване настинка или друго по-сериозно заболяване. Липсата на протеин в организма се свързва пряко с понижаване функцията на имунитета според редица проучвания.

Признак № 7 – Проблеми с редукция и загуба на тегло

Липса на протеин в хранителен режим може да доведе до временен ефект върху загубата на килограми , но много често ще има дълготрайни здравословни последици от хормонална гледна точка и/или увреждане на метаболизма. Тези последици могат да направят застоя в загубата на килограми перманентен проблем, който е труден за решаване, особено ако нямате нужните знания, за да се справите. Адекватният прием на протеин е известен с ползите си в редуциране на апетита, стимулиране на хормони, свързани с поддържането на здравословно тегло и редица други ползи.

Признак № 8 – Смущения в съня / Безсъние

Безсънието често се свързва с промени в нивата на кръвната захар, което увеличава производството на кортизол (стресов хормон) и намалява производството на серотонин (познат като хормон на щастието и спокойствието) в организма. Приемът на протеин (чрез добавки или храна) ще помогне да се увеличи производството на серотонин и да се намали глада за захар. Адекватният прием на белтъчини е необходимост за осигуряването на добър сън, който от своя страна е ключов елемент за здравословното състояние на всеки.

Признак № 9 – Неконтролируем апетит или желание за сладко

Ако постоянно чувствате глад за сладки храни и напитки, това често се свързва с недостиг на протеин в тялото. Протеинът има способността да регулира кръвната захар и по този начин да редуцира апетита и желанието за сладко. Завишен прием на белтъчини е добър начин да се справите със спазването на диета или хранителен режим.

Признак № 10 – Забавяне обмяната на веществата (метаболизъм)

Протеинът е част от всеки жизнен процес, който се случва в телата ни. В процеса на храносмилане организмът разгражда протеина до аминокиселини, които са “истинската храна” за него. Когато тялото страда от протеинов дефицит, производството на храносмилателни ензими намалява. Това от своя страна може да наруши правилната функция на стомашно-чревния тракт, което пък от своя страна да доведе до проблеми с обмяната на веществата (забавяне на метаболизма). Редица проучвания доказват, че адекватен прием на белтъчини може да ускори метаболизма с 20-30%.

Какъв е оптималният прием на протеин?

Колко е оптималният прием на Белтъчини?

Доказано е, че оптималното количество протеин зависи от много индивидуални фактори. Някои от тях са физическа активност, възраст, количество мускулна маса, фитнес цели, здравословно състояние и др.

Тогава какво количество протеин е най-подходящо когато целим отслабване, покачване на мускулна маса или подобряване на здравословно състояние?

Няма универсално правило за определяне на индивидуалните нужди от протеини, по което да има пълен консенсус. Приети са по-скоро „норми за достатъчност“ при неспортуващи хора.

Спортуващите обаче винаги търсят максимален ефект на възстановяване и развитие, затова се нуждаят и от по-точни насоки. Кой е правилният подход?

Може би сте обръщали внимание на препоръчителните стойности на етикетите на храните за дневна консумация на белтъчини – ~56 гр. дневно за мъже и ~46 гр. за жени.

Минусът при тези препоръки е, че те са базирани на средностатистически мъж или жена, които приемат 2000 калории дневно.

Не са взети предвид възраст, специфични ежедневни активности, приети калории, разхода на енергия и куп други фактори.

Това количество може да е достатъчно, за да се предотврати сериозен дефицит, но е много далече от оптималното за отслабване, за покачване на мускулна маса или за поддържане на добро здраве.

Оптимален прием за неспортуващи

За деца: Между 34 и 52 гр. протеин дневно.

За възрастни мъже и жени: Между 0,8 и 1 гр. протеин на килограм или 25-30% от общия прием на калории за деня.

Оптимален прием за спортуващи

За аматьори и любители на спорта: Между 1,5 и 2,2 гр. протеин на килограм дневно.

За професионалисти и напреднали трениращи: Между 2 и 3 гр. протеин на килограм дневно.

За да изчислим ориентировъчно от колко протеин има нужда любител на спорта, може да използваме следната калкулация: 80 (килограмите) x 2.2 (грама протеин) = 176 гр. протеин дневно.

Професионален съвет: Избирайте по-висока граница за прием на протеин, за да сте сигурни, че покривате нуждите и давате на тялото необходимото да се възстановява и развива. Рядко може да се прекали с приема на протеин при добро здравословно състояние.

Накратко: Препоръчителните дневни дози за протеин се различават много за спортуващи и неспортуващи. Любители на спорта и по-напреднали трениращи имат нужда от по-висок прием на белтъчини всеки ден – между 1,5 и 3 гр. протеин на килограм.

По кое време да приемаме протеин?

Най-оптимален вариант е да разпределяте приема на протеин през целия ден, като консумирате белтъчини с всяко хранене.

След като сте уточнили оптималния прием на протеин, може да разделите получения резултат на броя хранения за деня.

Пример:

Изчислихме нуждата на спортуващ любител, който е 80 килограма. В хранителния му режим има 4 хранения дневно. Разделяме необходимия протеин дневно (176 грама) на броя хранения (4 хранения).

Калкулацията изглежда по следния начин: 176 (грама протеин за деня) / 4 (хранения за деня) = ~44 гр. протеин на всяко хранене.

Професионален съвет: Не пропускайте да добавите източник на протеин към закуската си.

Често срещана грешка е пълната липса на ценните белтъчини рано сутрин.

Прием на протеин в комбинация с други храни ще ви помогне да стартирате деня си по най-добрия начин.

Примери за източници на белтъчини, които може да включите на закуска са яйца, обезмаслена извара, протеин на прах и др.

Накратко: Най-добър вариант е да приемате протеин към всяко хранене в равномерни порции. Ако сте изчислили, че имате нужда от 100 грама протеин, а за деня консумирате 3 хранения, то се нуждаете от ~33 гр. протеин на всяко хранене.

Как да си набавим повече протеин в диетата?

Увеличаването на приема на белтъчини в диетата е просто, но често отнема време за приготовление.

Това е и основната причина повечето хора да не базират храненията си на основа протеин, а на въглехидрати и мазнини.

Друга причина е цената на качествените източници на протеин, които не съдържат високо количество наситени мазнини.

Все пак има варианти, които са лесни за приготвяне, достъпни като цена и не съдържат голям брой калории.

Животински храни:

Месо и месни продукти – пилешко, телешко, свинско;

Яйца;

Риба и морски дарове;

Мляко и млечни продукти;

Растителни източници:

Бобови култури;

Ядки;

Житни култури;

Семена.

На практика почти всяка натурална храна съдържа определен процент белтък в състава си. Най-голям принос в осигуряването на аминокиселини за тялото обаче имат храните, съдържащи поне 7 и повече процента белтък в състава си.

Храните със съдържание на 3-7 %, имат второстепенна роля.

Всяка храна от изброените групи притежава собствена стойност за храненето, която освен по съдържанието на белтък се определя и от редица други фактори: аминокиселинен профил, биологична стойност, скорост на усвояване и други.

Възниква въпросът „Коя храна е най-добрият избор сред храните, богати на протеин?“ Отговорът е – „Няма абсолютен шампион!“ Причината за това е, че различните белтъци доставят на тялото различни количества и пропорции аминокиселини в рамките на различен период от време след консумация.

Най-добрият подход е разнообразното хранене – редуване на различни качествени източници на белтъчини.

Смята се, че животинските източници на белтък превъзхождат растителните при пряко сравнение на аминокиселинния профил грам за грам, заради увеличеното присъствие на незаменими за човека аминокиселини в състава на животинските протеини.

Това е още по-важно за спортуващите хора, които имат завишени нужди от тези аминокиселини.

Професионален съвет: Ако сте на нисковъглехидратна диета, може да си позволите по-калорични източници на протеин (с по-голямо наличие на мазнини). В случай, че не спазвате нисковъглехидратна диета, задължително опитайте да наблегнете максимално на изчистени от мазнини източници на протеин.

Това правило ще ви позволи да поддържате по-висок прием на протеин без да приемате много калории.

Приемането на протеинова добавка също може да бъде добра идея, ако имате затруднения с достигането на дневните си цели за прием на белтък. Доказано е в проучвания, че суроватъчният протеин на прах има множество предимства, включително повишена загуба на тегло (40, 41).

Накратко: Всяка натурална храна съдържа количество белтък, но има такива, които осигуряват повече от други. Смята се, че животинските източници на протеин превъзхождат растителните по разнообразие и наситеност на ценни аминокиселини (важно за спортуващи).

Заключение

Недостигът на белтъчини и заниженият прием, който се среща в менюто на голям процент от хората е нещо, което трябва да се адресира, за да се избегне влошаване в здравословно състояние и неприятни симптоми.

Вече знаете как да се справите с повечето от проблемите, които могат да възникнат от протеинов дефицит.

Най-важният съвет, който може да извлечете от статията е този, че освен „вслушването“ в сигналите на тялото е важно да се предприемат и конкретни действия, за да се постигне положителна промяна.

Автор: Станимир Михов

Източник:obekti.bg

Инфаркт! Често протича нетипично

$
0
0

Миокардният инфаркт е едно от социално-значимите заболявания. Не без основание заема челно място, както поради опасностите за живота и здравето, които крие, така и поради възможостта да бъде избегнат при навременни и павилни процедури, с които съвременната медицина в повечето случаи разполага.

Но какво означава навременно реагиране и не зависи ли това в голям процент от самите

симптоми, които болестта има?

Добре известна е стандартната клинична картина на инфаркта. Изразява се с болка в гърдите, продължаващата повече от 10-15 минути, преминаващата към лявата ръка и долната челюст и не намаляваща от промяна в позата и впръскване на бърз нитрат. Обикновено се наблюдава промяна в електрокардиограмата на болния в първите часове с поява на патологични зъбци, издигане на някои сегменти и т.н. Увеличават се значително кръвните маркери, говорещи за сърдечна увреда (тропонин, креатин киназа, лактат дехидрогеназа и други).

А известно ли е, че миокардният инфаркт невинаги протича с тези изменения и това може да е главният фактор за забавяне на диагнозата и прогресиране на състоянието? Именно това трябва се знае от всеки човек поради няколко причини. А това са главно правилното разбиране на болестта, диагнстицирането и нейното лечение. Факт е, че не винаги това се случва „като по учебник“.

Причини, които предизвикват нетипично протичане на инфаркта

Възрастта на болния стои в основата на някои от случаите. Хората в напреднала възраст са с изменения в сетивността и нервната проводимост на сърцето, белия дроб, гръдната стена. При тях не може да се разчита, че намаленото кръвоснабдяване и некроза на тъканите би предизвикало стандартната болка. Наблюдава се обаче и обратното – завишена сетивност и по-нисък праг на болка. Симптомите могат да се идентифицират като болки от друг орган или при най-възрастните хора-да не бъдат представени на близките и лекарите с реалната им характеристика.

При болните с неврологични проблеми предаването на нервните импулси (и съответно чувствителността) е променено. Типичен пример са хората със захарен диабет, особено с дългогодишен такъв. При него нервните влакна към вътрешните органи са с увредена проводимост и сетивността им е намалена. Болните със захарен диабет са типичен пример за това, как миокардният инфакт може да протече безболково.

„Сърдечната болка„ може да бъде сбъркана с такава, произхождаща от друг орган

Една новопоявила се гръдна болка може да имитира неврологична и с право. Нейната промяна при изменение на позата, както и при вдишване и издишване, говори по-скоро за второто. Същото важи за белодробна, плеврална, перикардна болка. Разграничаването им е трудно и се базира на  много показатели.

Типичната гръдна болка нерядко просто е заместена с коремни оплаквания – тежест и дори повръщане. В друг краен вариант болката е в зъбите или цялата долна челюст без подлежащ стоматологичен проблем. Нерядко оплакванията се усещат основно в гърба, дори кръста, и това затруднява и забавя още повече диагнозата.

Нека не се забравя обаче, че миокардният инфаркт има и други характерни симптоми, освен болката. Те също могат да бъдат подсилени и да имитират други заболявания. Задухът е възможно да насочи към белодробен проблем, тежест в гърдите към неврологичен, общо неспокойствие, изпотяване и нервност към емоционален колапс на болния по редица други причини.

Нетипично протичане се наблюдава и по отношение на електрокардиограмата (ЕКГ) и кръвните показатели

Трудно е да се повярва, че може да има миокарден инфаркт без типичните ЕКГ промени и завишени острофазови показатели. Те са динамичен показател и прогресират (или не) за часове. Съответстват с биохимичните и сруктурни промени в сърдечния мускул и негоата електрическа активност. Нерядко обаче това се забавя или няма същия интензитет, което може да заблуди лекаря. Малките инфаркти с типичен пример за това.

Във всички случаи обаче миокардният инфаркт е и ще бъде едно от предизвикателствата на медицината. Въпреки високотехнологичните средства за диагностика и лечение все още смъртността и трайните поражения държат едно застрашаващо ниво. Целта е намаляването им и това може би се корени в ранната и бърза диагностика.

Източник:Puls.bg

 


Диабет тип 2 все по-често се отключва при деца

$
0
0

Тревожен е фактът , че диабет тип 2 все по-често се отключва при деца – нещо, което преди години не е било толкова проявяващо се. Причините за появата на този тип диабет са застоелия начин на живот, наднорменото тегло и затлъстяването.

По тези показатели България е на пето място в Европа. За 2107 г. за цялата страна от диабет тип 2 са заболели между 20 и 30 деца. Това разкри пред Дарик председателят

на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет Елисавета Котова. Днес е Световният ден за борба с диабета

„Около 2000 са болните от диабет деца и младежи до 18-годишна възраст. Общият брой болни в страната надхвърля 460 000 души”, допълни Котова.

Проблемът с наднорменото тегло при момчета е по-сериозен. 7,1% от всички момчета от 0 до 18 години са със затлъстяване. При момичетата този процент е 2,2.

Един от важните фактори при децата е хранителния режим и качеството на консумираните храни. Елисавета Котова каза, че не одобрява безплатната закуска в училище. Тя препоръча родителите да приготвят храна за децата си, защото по този начин са сигурни какво има в нея. Като най-подходяща храна за училище Котова посочи плодовете.

Кога се раждат най-здравите хора

$
0
0

Рожденният месец може да предопределя рискове от развиване на различни заболявания. И това вече не са хипотези на отделни специалисти, а научно доказан факт.

Със сезона на раждане и конкретни месеци са свързани 55 болести. Рискът да се отключат те е най-нисък при тези, които са родени през месец май, а най-висок – при родените през октомври. Това са установили

учени от Колумбийския университет (САЩ). За получаването на данните те използвали специален алгоритъм, позволяващ да се изчисли връзката между месеца на раждане и рисковете за здравето.

Изследователите анализирали данни за 1688 заболявания, датите на раждане и историите на заболявания на 1,7 милиона пациенти, лекувани в презвитерианската болница в Ню Йорк от 1985 г. до 2013 година.

Изследването потвърдило 39 връзки между месеца на раждане и развиване на дадено заболяване, за които е имало различни, отделни съобщения в научната литература. Учените също така открили 16 нови такива взаимовръзки, включително за 9 типа сърдечни заболявания, от които умират повечето жители на САЩ.

Според новите данни, хората, родени през месец март са с най-висок риск от сърдечно-съдови болести като аритмия с предсърдно мъждене – една от най-честите причини за инфаркти и инсулти, застойна сърдечна недостатъчност и дисфункция на митралната клапа на сърцето. Предишни изследвания на австрийски и датски учени показали, че при родените от март до юни включително по-често се проявяват сърдечни заболявания и продължителността на живота им е по-кратка.

„Не бива обаче да се отдаваме на фатализми заради тези резултати. Те могат да бъдат напълно неутрализирани с подходящо хранене и редовен спорт”, казва един от авторите на изследването Николас Татонети.

Неговият екип също така потвърдил и други, установени по-рано данни, а именно, че рискът от развитие на астма е по-висок при хората, родени през юли и октомври.

Синдромът на дефицит на внимание и хиперактивност най-често може да споходи родените през ноември, сочат още данните на изследването на Колумбийския университет. Подобни данни са получили и шведски учени в свое изследване. Сега учените от Колумбийският университет планират да проведат аналогично изследване с използване на база данни от други региони в САЩ и света, за да проследят как географските ширини и факторите на околната среда влияят на връзката с месеца на раждане и типичните за него болести.

Д-р Камен Кожухаров –Хирургия, Медицинска онкология, гр. Русе

$
0
0

Д-р Камен Кожухаров е завършил медицина в МУ София през 1992г. Има специалност хирургия от 1998 г. и е  специализирал онкология.

През 1993 г. започва работа в Транспортна болница Русе, а през 1996 г. минава в онкологичния диспансер в града. От 2010 г. е управител на Комплексен онкологичен център Русе.

ДНИ ЗА КОНСУЛТАЦИЯ

Четвъртък 13:30 – 14:30

Работи с НЗОК

Д-р Димитър Диков –специалист онкология, мамология и рентгенология гр. Плевен

$
0
0

Др. Димитър Диков е специалист по онкология, мамология и рентгенология в град Плевен.

Д-р Цветан Русковски –общопрактикуващ лекар, гр. Пловдив

$
0
0

Д-р Русковски е общопрактикуващ лекар от 2000 година.

Семеен лекар с дългогодишен стаж, консултации, прегледи и лечение на голяма гама от заболявания.

Детска консултация , диспансеризация и имунизации.

Работи с НЗОК.

Д-р Неделчо Малинов Мандаджиев – Зъболекар гр. Пловдив

$
0
0

Д-р Неделчо Малинов Мандаджиев специалист – стоматолог с доказан медициснки опит. Д-р Мандаджиев е лекар по дентална медицина и разполага с кабинет в град Пловдив, оборудван със съвременна стоматологична техника. Доктор Мандаджиев извършва профилактични прегледи, лечение на кариеси, пародонтоза и други стоматологични заболявания. Освен това поставя коронки, зъбни мостове, почиства зъбен камък.

Дейности:

– профилактичен преглед и установяване общото състояние на зъбите и венците
– лечение на кариеси, зъбен камък, пародонтоза, пулпит
– професионално избелване на зъбите или консултация за провеждането му в домашни условия
– консултация за избор на препарати за орална хигиена
– поставяне на зъбни коронки, мостове и протези

Д-р Бойка Танева –стоматолог гр. Пазарджик

$
0
0

Д-р Бойка Димитрова Гинчева-Танева e завършила Стоматологичен факултет гр. Пловдив през 1982г.
Интереси-протетика и естетично възстановяване.
1996г.-придобива специалност – Протетична стоматология.
През 1997 г. специализира – Естетично зъбопротезиране.
1982г. -1989 г. работи в Стоматологична поликлиника гр. Велинград .
1990г. – 2000г. работи в Стоматологична поликлиника гр. Пазарджик.
От 1996г. работи и в частния си кабинет, който по настоящем се намира в гр. Пазарджик на ул.“Търговска „2 , ет 1.

Услуги:

– Козметична (естетична) стоматология
– Орална хирургия
– Пародонтология
– Протетична стоматология
– Профилактични стоматологични прегледи и програми
– Терапевтична стоматология
Работно време :

понеделник от 10.30ч. – 14.30ч.
вторник 14.00ч. – 19.00ч.
сряда 10.30ч. – 14.30ч.
четвъртък 14.00ч. – 19.00ч.
петък 10.30ч. – 14.30ч.


Дентална клиника Sofia Crown –Стоматолог София и Велико Търново

$
0
0

Дентална клиника „Sofia Crown“ е част от мащабен проект, създаден от екип за развитие на денталната ни дейност в България и чужбина. Като приоритет за разширяване на нашата стоматологична верига е – разкриване на дентални кабинети в големите населени места.

Главна цел е да предоставя стоматологични услуги с високо качество и на разумни цени. Предлагаме най-доброто дентално оборудване и материали на световния пазар.

ЕКИП

Д-р Смилен Смилов

Основател и собственик на Дентална клиника “Sofia Crown”. Завършва средно образование в Английска гимназия „Уйлям Шекспир”, гр.София и в Bellerbys College, Брайтън, Великобритания. Завършва Медицински университет, факултет по Дентална медицина, гр. София.  Чужди езици: владее перфектно английски език – CPE Cambridge, IELTS – Master 9. Владее добре писмено и говоримо испански и френски език.

Специалист в областта на: зъбната имплантология, протетичната дентална медицина, оралната хирургия, костно и мекотъканно направляваната регенерация и повдигане на синусния под. Тесен специалист – имплантолог.

Член на Български Зъболекарски Съюз
Член на ITI ( Iternational Team for Implantology).
Член на AAID ( Американска академия по имплантологична стоматология).
Член на APS (Американското Ортопедично Общество).

Преминал следдипломно обучение при Акад.Проф. Д-р Николай Попов, БАН-отделение по медицински науки, по зъбопротезна имплантология и има право да прилага в лечебната си практика имплантно-протетично лечение с интраосални винтови импланти.

Преминал специализация по естетична имплантология със системата OSSTEM, костна и мекотъканна аугментация и повдигане на синусния под в Тайпе, Тайван.

Преминал специализация при д-р Марко Таларико, Рим, Италия – Триизмерна компютърно-направлявана имплантология

Специализирал направлявана регенерация на мекотъканния комплекс около зъбните импланти в Лисабон, Португалия.

Преминал квалификации – степен Master – имплантологични системи Osstem и Straumann.

През 2012г. е удостоен с плакет „Съвременна дентална практика с успешен мениджмънт“ от Асоциация на денталните мениджъри в България.

Преминати професионални квалификации:

– „Съвременно нехирургично лечение на пародонталните заболявания. Поддържаща терапия.” – ръководител: проф. Адриана Йосифова
– „Кое е актуално в съвременната стоматология и кое не е!” – ръководител: проф. Марко Ферари, Сиена, Италия
– „Работа с NiTi-TEE системи при лечението на коренови канали „– ръководител проф. Фредрик Ерхард
– „Хирургия на ретинирани и полуретинирани мъдреци” – доц. Стоян Иванов
– „ Нови парадигми в инструментирането с Twisted Files”
– „Керамични реставрации” – Д-р Насер Барги, САЩ
и много други.

Д-р Петя Алексиева

Завършила Медицински университет, Факултет по дентална медицина, гр. София. Специализирала е в областта на консервативното зъболечение и протетичната дентална медицина. Тесен специалист със система ZX-27 – стъклени опори и протези – Vertex ThermoSens. Владее перфектно следните езици: английски, руски, иврит, арабски, италиански и френски. Практикувала е над 10 години като лекар по дентална медицина в гр. Хайфа, Израел.

Допълнителни курсове и квалификации:

курс “Management“
2005г. – СИП “ Имплантология “ в МА , София
2007,2010,2014 – курс “ Първа/Спешна помощ“ , Израел
2010г. – „The Christensen „Bottom line“ prosthetic dentistry update“, Тел Авив, Израел
2011г. – курс “ Естетични реставрации в централно и дистално съзъбие“ в Медицински Университет, Йерусалим, Израел с ръководител проф. Бичачо
2011г. – Sofia Dental Meeting
– курс “ Естетични реставрации в централно съзъбие “ с ръководител проф. Путиняно, Италия
– курс “ Естетични реставрации в дистално съзъбие“ с ръководител д-р Де Вото, Италия
2011г. – курс “ Педиатрична стоматология “ към GC – International dental studies, Тел Авив, Израел с ръководители проф. Зилберман и проф. Мас

Член на Български Зъболекарски Съюз и Израелски Зъболекарски Съюз

Д-р Росен Ампирски

Завършва средното си образование в СОУ „Васил Левски“.
Завършва факултета по Дентална медицина към Медицински университет, гр. София.
Има интереси в областта на хирургичната дентална медицина, протетичната дентална медицина, а също така и в ендодонтията.

Допълнителни квалификации и сертификати:

Сертификат за участие в „Международен научен симпозиум“– Дентална медицина.

Сертификат за участие в клиничен семинар на тема: „Адекватна хирургия на ретинирани и полуретинирани мъдреци.“ – Доц. д-р Стоян Иванов

Сертификат за участие в клиничен семинар на тема: „Изследване на пациенти и планиране на лечението в денталната имплантология – клинични и практични методи“ – Доц. д-р Б. Йорданов Certificate of participation – „Science and Art in Prosthetics and Endodontics „.

Член на Български Зъболекарски Съюз.

Д-р Наталия Иванова

Завършва средното си образование в СОУ „Емилиян Станев”, профилирана паралелка по биология и химия.

Завършва факултета по Дентална медицина към Медицински университет, гр. София. Професионална насоченост: терапевтична стоматология, ендодонтия, пародонтология.

Допълнителни квалификации и сертификати:

Специализира ортодонтия – фиксирана техника.

Преминала обучение при проф.д-р. Уик Алекзандър, САЩ !

-Изпиляване на зъби за изцялокерамични коронки и мостове – д-р Ян Ханто (Германия)
-Композитно възстановяване на ендодонтско обработени зъби – д-р Джанкарло Понджоне
-Употреба и техники на Ni-Ti системи в ендодонтията – д-р Серджо Кътлър
Член на Български Зъболекарски Съюз.

Д-р Николия Ивановска

Дипломира се като лекар по дентална медицина в Медицински Университет София.
Активен участник в конгреси и семинари при български и чуждестранни лектори
Член на Български Зъболекарски Съюз
Интересите и са насочени в областта на протетичната дентална медицина ,естетични възстановявания, детската дентална медицина, профилактиката, ендодонтията и протетичната дентална медицина.

Допълнителни курсове и квалификации:

-Обтурация на кореновите канали ,техники, материали ,апаратура и усложнения след иригация
отпечатъчни техники в протетичната дентална медицина
-Нови техники на композитни възстановявания в фронталният участък – нови подходи
-Директни и индиректни естетични реставрации във фронталната област
-Моделиране на фронтални зъби в директна реставрация

Д-р Ива Илиева

Дипломира се като лекар по дентална медицина към Факултет по дентална медицина, МУ-София, през 1997г. Преминала множество курсове и квалификации в България и чужбина в областта на естетичното и протетично възстановяване.Специалист в подходите за минималноинвазивно зъболечение. Тесен специалист в протетичната и терапевтичната дентална медицина. Член на Български Зъболекарски Съюз

 

Никола Ралчев-асистент

Еманоела Смилова-асистент

 

Гергана Цветкова – зъботехник

 

Д-р Атанас Смилов

Медицински консултант към дентална клиника София Краун

Услуги:

– Стъклени опори ZX-27 – Ново!
– Лечение с диоден лазер
– Протезиране
– Избелване на зъби
– Почистване на зъбен камък
– Швейцарски биодермални хиалуронови филъри-APRILINE®
– Хирургични дейности
– Зъбни импланти
– Ортодонтско лечение/Брекети и шини
– Ендодонтия (лечение на коренови канали)
– Лечение на кариес и неговите усложнения

МЕДИЦИНСКИ ТУРИЗЪМ – СТОМАТОЛОГИЧНА ВАКАНЦИЯ В СОФИЯ

Работно време:
Понеделник-Петък, 09:00-20:00ч.

д-р Маринела Захова –стоматолог Сливен

Д-р Васил Иванов Попов –Съдов хирург Благоевград

$
0
0

Д-р Васил Иванов Попов специализира в областта на съдовата хирургия и притежава ценен и богат опит, който е гаранция, че ще получите максимално качествено и ефективно лечение на съдово-хирургични заболявания.
Съдовият хирург работи с модерно оборудване като доплер-сонографски апарат и доплерехограф, което подобрява диагностиката.

Дейности:

  • Безкръвно лечение на разширени вени
  • Лимфодренажен масаж
  • Пресотерапия
  • Лазерна аблация
  • Склеротерапия

Д-р Венцислав Цанков – очен лекар гр. София

$
0
0

Лазерна корекция на зрението!

Д-р Цанков е специалист по катарактална и рефрактивна хирургия.

Предлага следните услуги:
– хирургично лечение на катаракта с имплантиране на вътреочна леща.
– хирургично лечение на птеригиум, халацион.
– диагностика и лазерно лечение на глаукома и вторична катаракта.

Д-р Цанков е член на ESCRS (Европейската асоциация по катарактална и рефрактивна хирургия), а също така е член на Съюза на очните лекари в България.

д-р Елена Величкова –стоматолог гр. Сливен

Viewing all 1452 articles
Browse latest View live