Човешкият организъм е сложна съвкупност от множество биологични цикли и системи, които често трудно можем да разберем напълно, пише Bright Side.
Една такава система представлява наборът от механизми за защита на тялото ни, които се грижат да ни пазят от увреждане 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
От какво ни предпазват? От цяла редица потенциални опасности, които могат да ни навредят.
Кои са тези механизми? Вижте ги в следващата галерия, която сме подбрали за вас и се отпуснете – вашето тяло се грижи за всичко.
1. Прозяване
Основната цел на прозяването е да охлади мозъка, при претоварване или прегрявяне.
2. Кихане
Обикновено кихаме, когато до носа ни достигнат твърде много алергени, микроби, прах или други дразнители. Кихането е начин да отървем тялото ни от този „боклук“.
3. Протягане
Ние инстинктивно се протягаме, за да подготвим тялото си за физическите натоварвания, които очакваме през деня. В същото време, протягането раздвижва мускулите, възстановява притока на кръв и подобрява настроението.
4. Хълцане
Бързото ядене, поглъщането на едри хапки храна, преяждането могат да раздразнят т.нар. френичен нерв. Той е тясно свързан с нашия стомах и с диафрагмата. Резултатът е неволево съкращение на диафрагмата, съчетано със затваряне на гласовите връзки в ларинкса или с други думи – пристъп на хълцане.
5. Миоклонични потрепвания.
Те се отнасят до това странно чувство, когато заспивайки изведнъж подскачаме, сякаш стреснати от токов удар. В този момент, всички наши мускули получават спазъм, който ни събужда веднага. Това явление е резултат от факта, че когато започнем да се унасяме, честотата на дишането ни намалява, карайки сърдечния пулс да се забави и мускулите да се отпуснат. Удивително, нашият мозък интерпретира тези събития като предвестник на смърт. Така че той се опитва да ни спаси, като ни разтърсва.
6. Набръчкването на кожата при досег с вода.
Бръчките, които се появяват върху кожата на ръцете ни при малко по-продължителен досег с вода, играят важна роля. Това явление се дължи на факта, че когато тялото се сблъска с повишено количество влага, то разбира, че околната среда може да бъде хлъзгава. Така кожата на ръцете ни започва да се променя по начин, който ще направи по-лесно сцеплението им с гладки повърхности.
7. Загуба на паметта
Загубата на памет често се случва след много неприятни преживявания. Мозъците ни буквално изтриват най-страшните моменти от спомените ни.
8. Настръхване на кожата
Основната функция на настръхването е да се намали количеството топлина, което тялото ни губи през порите на кожата, когато климатичните условия около нас са неблагоприятни – т.е. когато ни стане студено.
9. Сълзи
Освен че защитават лигавицата на очите ни, когато чужди предмети влязат в контакт с тях, сълзите служат и като инструмент на „емоционална защита“. Учените смятат, че в стресови ситуации тялото създава нов, мощен източник на раздразнение, с цел да се отвлече вниманието ни от болката, кояти преживяваме в момента.