Quantcast
Channel: Здравен Портал
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1452

Кисел или горчив вкус в устата –посетете гастроентеролог

$
0
0

Диагнозата на лекаря често идва отваряйки устата на своя болен. Устната кухина е мястото, от където започва стомашно-чревният тракт и често може да бъде засегнат от неговите заболявания.

По езика, под него, по вътрешната страна на бузите, небцето, небните дъги, зъбите и тонзилите често се откриват симптоми,

говорещи за стомашно-чревно заболяване. Към тях спадат и всички онези оплаквания, които по някакъв начин ангажират устаната кухина, алармирайки ни за проблем. Дали обаче им обръщаме достатъчно внимание?

Някои от оплакванията са чести и типични за храносмилателната система, докато други са съвсем бегли. Нерядко се пристъпва към симптоматично повлияване, без да се търси насочено първоизточникът на проблема. Всички тези симптоми могат да се свържат и с заболявания на други органи и системи. Диференциално-диагностичният път е дълъг и много труден. Важно е обаче всеки човек има основни познания, за да може пътят от оплакването през лекаря до правилното диагностициране да се скъси масимално.

-Неприятният дъх е особено показателен за проблем на стомашно-чревния тракт във всичките му отдели. Дължи се на застой на храна в стомаха, нарушена киселинност, камъни в жлъчния мехур, чернодробна цироза, онкологични заболявания някъде по пътя на храната и др.

-Повръщането и гаденето са типична проява на болестите на храносмилателната система. Появяват се при остър гастроентерит, гастрит, хранително натравяне. Обикновено се прудружава от гадене и поне временно облекчение след това. Според вида на съдържимото може да се установи къде точно по пътя на храната се намира проблемът.

-Повишеното слюнкоотделяне често съпровожда етапите преди гадене или повръщане. При гастрит, рефлуксна болест, езофагит това е задължителна находка.

-Оригването в някои случаи зачестява, придружава се с неприятен дъх, парене зад гръдната кост, дори болка. Това може да ни насочи към свръхиздуване на стомаха, застой на храна в него или отпускане на сфинктера между хранопровода и стомаха. Всичко това често се дължи на диетична грешка.

-Кисел вкус може да се усеща сутрин рано след събуждане, след нахранване или при гадене и оригване. Говори ни за неправилно храносмилане, обратен ход на стомашното съдържимо при гастрит, рефлукс езофагит, пилорна стеноза и много други.

-Възможно е сутрин, след нахранване, оригване или след повръщане в устата да остане горчивина. Тя се дължи на попадналия в стомашно съдържимото жлъчен сок. Същото важи и при застой на чревно съдържимо в дванадесетопръстника.

-Често хълцане може да говори за увеличен черен дроб при хепатити или притискане на диафрагмата от тумор покрай нея.

-Обложен език представлява обхващането на повърхността му от бял налеп. Типично е за гастрит, дуоденит, язва, остра чревна инфекция, кетоацидоза, недоимъчно хранене и други. Побеляване на езика може да се дължи и на гъбична инфекция (кандидиаза), ангажираща вероятно и по-долните етажи на носоглътката и хранопровода. Наблюдава се при имунодефицитни заболявния, прием на имуносупресори, антибиотици, в напреднала възраст и т. н.

-Хелит (ангуларен стоматит) е разязваването на устния ъгъл. Често може да е алармиращ симптом за дефицит на желязо и витамините от група В. Дължи се на смутено храносмилане както и състояния след резекция на стомах, черва и т.н.

-Сухотата на езика (ксеростомия) се дължи на дехидратация. Наблюдава се при болест на Крон, болест на Сьогрен и други.
-Възпалението на езика (глосит), нерядко придружава сухотата и смутеното преглъщане. Той става яркочервен, изгладен от фоликули и болезнен. Дължи се на недостиг на желязо и витамин В12 при вегетарианци, след стомашно-чревни резекции или хронични чревни заболявания.

-Болка при хранене и преглъщане се нарича одинфагия. Наблюдава се при възпаление или язви на небцето, езика, фаринкса и хранопровода. Може да е толкова тежка, че да прави процеса невъзможен (дисфагия). Наблюдава се при малигнени стеснения на фаринкса, хранопровода и стомаха.

-Язви по лигавицата на устната кухина (афти) може са признак на локално замърсяване спад в имунитета или друго системно заболяване. Срещат се при Болестта на Крон, цьолиакията (глутенова ентеропатия), както и при редица други болести.

-Суха кашлица през нощта, която не се обяснява с друга белодробна, сърдечна или медикаментозна причина, може да е плод на рефлукс на стомашен сок.

-Хъркането в много случаи може да говори за смутен мотилитет на хранопровода и стомаха. Рефлукса и стомашното съдържимо понякога изменят тонуса на носоглъдката

-Липсата на апетит може до някъде да се свърже с устата, въпреки, че в дълбочина се дължи на двуги сложни механизми. Наблюдава се на фона на остри възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, намалена секреторна функция на стомаха, онкологични заболявания. Към същата група могат да се причислят и състоянията с патологично изменение на апетита. Пример за това е отвръщението от месо на онкоболните.

Източник:Puls.bg


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1452

Trending Articles