Битката с настъпването на съня често е свързана със сериозно психично напрежение, особено когато е жизненоважно на следващия ден да се събудим рано и възможно най-свежо изглеждащи.
Сънят може да не идва, дори когато сме крайно уморени, именно поради натрупаното изтощение и факта, че главата ни все още „пуши” след изминалия ден. В тези моменти най-важно е постигането на вътрешен мир и
релаксация, както и прочистване на съзнанието от всички неканени мисли. Може би парадоксално, но сексът се оказва най-естественото средство, чрез което можем да постигнем всичко това.
Какво се случва в тялото ни по време на секс?
Отдавна е известно, че сексът и особено настъпването на оргазъм са събития, водещи не само до моментно емоционално удовлетворение. По време на оргазъм в тялото на човек настъпва отделяне на букет от хормони. Един от тях е хормонът окситоцин, чиято функция се свързва с изграждането на привързаност към партнъора, както и с повишаване на социалната активност и ангажираност въобще.
Сексът е отговорен и за намаляване нивата на т.нар. стресов хормон – кортизол, който се намира в голямо количество в нашето тяло след като сме изкарали един тежък и напрегнат ден.
По време на секс се освобождават също и т.нар. ендорфини, познати още като „хормони на щастието” заради главната функция, с която са свързани – а именно да ни карат да се чувстваме заредени с позитивизъм и приятни очаквания.
Целият този коктейл от хормони създава усещането за приятна отмора, чието логично продължение е настъпването на съня.
Връзката между секса и съня е безспорна. Откриват се обаче известни различия по отношение на мъжкия и женския пол.
Известно е, че след секс в тялото на жената се увеличава нивото на естрогените в кръвта, които имат пряко отношение към увеличаване продължителността на дълбоката фаза на съня. Това има особено благоприятна роля при жените в менопауза, при които нивата на естроген са значително ниски и появата на т.нар. топли вълни, както и събуждането в малките часове на нощта са често явление. При мъжете, от друга страна, е установено покачване нивото на хормона пролактин след секс, което има пряко отношение към настъпването на умора и по-бързото заспиване на мъжете след половия акт.
Как влияе сънят върху секса?
Различни проучвания доказват, че връзката между секса и съня е двупосочна. Оказва се, че жените, които прекарват повече време в сън показват по-високо ниво на вагинална лубрикация по време на секс, всравнение с тези, които спят по-малко. Продължителният сън нощно време е причина и за засилване на сексуалното желание при жените на следващия ден. Това показва и проучване сред жените в менопауза, при които на фона на естрогензаместителна терапия и подобряване качеството на съня се отчита и по-висока сексуална активност.
Сънят, и в частност сънните нарушения, обаче може да окаже и негативен ефект върху сексуалния живот. Проучвания показват, че при мъжете, страдащи от обструктивна сънна апнея по-често се наблюдава еректилна дисфункция и нарушения в сексуалната активност. Това се свързва с понижаване нивата на тестостерон в кръвта при липса на достатъчен сън. Хъркането от друга страна също е сериозна предпоставка за нарушаване на сексуалния живот, тъй като често неприятните звуци стават причина за изнасянето на партнъора в другата спалня и намаляване на интимния контакт.
Сексът като приспивателно – защо за малко трябва да забравим за умората?
Трудното заспиване вечерно време, независимо от причината, е предпоставка за допълнително напрежение в края на деня. Въпреки че натрупаната умора често е удобно извинение да се обърнем с гръб към партнъора, преди да посегнем към други методи за заспиване, не бива да забравяме и това напълно естествено приспивателно, а именно секса.
Източник:Puls.bg