През последните дни интернет пространството бе залято с информация около вредата от кокосовото масло, как то е по-опасно от маслото, маргарина и свинската мас.
Тези твърдения произлизат от публикация в журнала на American Heart Foundation (13.06.17, брой 135), в която се разисква ролята на поеманите с храната мазнини
и влиянието им върху риска от сърдечносъдови заболявания.
Шума около кокосовото масло се дължи на цитирано в публикацията проучване, според което 72% от американците приемат кокосовото масло за здравословна храна, докато 63% от диетолозите са на противоположно мнение. Според анализатори, причината за рязкото несъгласие между потребители и диетолози се дължи на маркетинговите стратегии за рекламиране на маслото.
Кокосовото масло е сочено за полезен продукт, подпомагащ загубата на телесно тегло, облекчаващ храносмилането и дори – ускоряващ метаболизма.
Взимайки предвид мазнинното му съдържание обаче, маслото съдържа впечатляващите 82% наситени мазнини, което автоматично го прави увреждащо за кръвният холестерол – восъчно-подобно вещество, чиито фрагменти често се отлагат по стените на кръвоносните съдове. Това от своя страна създава предпоставки за развитието на атеросклероза, хипертония и други хронични сърдечносъдови увреждания.
Според публикацията в American Heart Foundation, кокосовото масло повишава нивата на кръвен холестерол – както на нископлътностният, така и на високоплътностният холестерол.
Според данни, цитирани в изследването, промяна в хранителните навици и замяната на консумираните наситени мастни киселини с ненаситени води до 30% понижена инцидентност на сърдечносъдови проблеми.
Наситените мастни киселини не бива да се изключват напълно, предупреждават учените, но не бива да надвишават 10% от дневния калориен прием. За целта се препоръчва консумацията на повече пресни плодове и зеленчуци, ограничаване на преработените храни и животинските мазнини, а кокосовото масло да се остави за козметични процедури и продукти – очевидно е отлично средство за поддръжка на косата.
Източник: Puls.bg