Открай време билките са от лековете, без които не остава нито една домашна аптечка. Първите лекарства са били сушени, стрити листенца, цветове или коренчета от растения. Днес извлеци от билки са в състава на много лекарства и хранителни добавки с полза за здравето.
Защото, както е казал народът „За всяка болка, си има билка.“
На цялото чудо, повечето лечебни билки не са претенциозни и виреят във всякаква среда, която задоволява нуждите им от хранителни вещества и слънчева светлина. Така че, спокойно може да си ги отглеждате в двора или на терасата.
В следващия списък редакторите на Lifehack са ни преложили кратък списък от 7 изключително полезни билки.
Да ги видим:
Алое Вера се използва от векове за лечение на голямо разнообразие от кожни заболявания. Египтяните са я използвали преди повече от 6 хил. години като средство срещу слънчево изгаряне и за поддържане на гладка, млада кожа. Листата на растението могат да се използват за лечение на рани, изгаряния и кожни алергии. Сокът на растението е ефективен срещу запек, храносмилателни проблеми, улцерозен колит, астма, диабет и други заболявания. Не е трудно за отглеждане в градината или у дома в саксия.
Женшенът е лечебна билка, произхождаща от Северна Америка и части от Азия. Китайските лечители са използвали женшен като част от традиционната китайска медицина от векове, което я прави важна лечебна билка. Корените й често се използват за подобряване на имунитета, подобряване на кръвното налягане, увеличаване на метаболизма и предотвратяване на някои нервни разстройства. Семена от женшен могат да бъдат закупени чрез eРay през по-голямата част от годината и дори са придружени с инструкции за засаждане.
Салвията е популярна билка с голямо разнообразие от приложения – традиционни церемонии, чай, подправка за готвене и за декоративни цели. Салвията е широко достъпна в цял свят.
Ментата е стандартен компонент в много продукти – пасти за зъби, репеленти срещу насекоми, в дъвки, шоколади и бонбони. Ментата е и мощно лечебно растение. Използва се в ароматерапията, народната медицина и при раздразн стомах. Расте бързо и се разпространява като „горски пожар“ в повечето екосистеми. Така че няма нещо, което да ви попречи да го отглеждате в собствения си двор.
Млечният трън, наричан още и магарешки бодил, се използва от векове за лечение на проблеми, засягащи черния дроб и жлъчния мехур. Подобно на много други билки от този списък, магарешкият бодил първоначално се разпространява в Европа и Азия, преди да стане популярен в цял свят. Съставки на млечния бодил се използва дори за лечение на някои видове рак и чернодробни заболявания. Той е мощен антиоксидант и може да се използва при провеждане на детоксикация от алкохол или наркотици.
Ружата е може би по-популярно като сладкия десерт маршмелоу, отколкото като билков лек. Като лечебно растение, бялата ружа е много ефективна при лечението на язви и болки в гърлото. Може да се отглежда в голямо разнообразие от среди, включително и в двора ви – стига да има слънце и влага.
Бъз. Невероятно полезен за подсилване на имунитета, за борба с настинките, при проблеми с горните дихателни пътища. Това е храст, който всяка пролет разнася благоухания с кичестите си цветове. От тях също така става невероятно ароматен чай или сироп, които също са полезни при простуда.