Въздухът вкъщи може да бъде от два до пет пъти по-замърсен, отколкото този навън, защото зависи от редица фактори – замърсителите и алергените в затворените пространства, полени, фини прахови частици, мухъл, животинска козина.
Данните са на Световната здравна организация и бяха съобщени по време на дискусия, организирана от Philips Bulgaria днес. Пак според СЗО само 12% от световното население има достъп до здравословен въздух.
„Запечатването“ на дома с изолации и непропускливи дограми допринася за поддържане на нездравословна вътрешна среда, стана ясно още по време на дискусията. Проучване, тръгнало от Швеция, в което се включват за сравнителен анализ и български учени, установява, че вследствие на масовота замяна на дървените дограми с нови материали, започнало в края на 60-те години на миналия век в скандинавската страна е довело до чувствително увеличаване на респираторните заболявания и алергиите сред децата по това време.
Данните за тези заболявания били сравнение с данни за здравословното състояние на българските деца по това време и станало ясно, че те са боледували 3,5 пъти по-рядко от алергии, астма и пр. В края на 60-те, българските домове са с дървени дограми, което дава основание на шведските учени да стигнат до хипотезата, че има голяма вероятност честотата на заболяванията сред децата в тяхната страна да се дължи на плътното изолиране на жилищната среда.
Днес вече тенденциите са се изравнили и у нас също има ръст на респираторни и алергични заболявания сред децата заради застоял и замърсен въздух вкъщи, посочи алергологът и педиатър д-р Тихомир Мустаков.