Сезонът на сандалите и леките обувки окончателно приключи и започваме да вадим миналогодишните боти и ботуши. О, изненада!
Нашите крака ли са се разширили или е възможно обувките да са се стеснили? По този въпрос има различни мнения, но едно нещо е сигурно – тесни обувки не бива да се носят.
Как ни вредят?
Редовното носене на тесни обувки може да увреди здравето ни по два начина – заради триене и притискане.
-Притискането затруднява кръвообращението
Нервите се увреждат от една страна от самото притискане и триене, от друга – заради нарушеното им оросяване. Тесните обувки могат да променят посоката на пръстите на краката, да упражняват натиск над ставите на фалангите им, както и да пречат на растежа на ноктите на краката.
Хората с хронични заболявания като диабет, остеопороза, ревматоиден артрит и други са още по-лесно податливи на увреда от наушеното кръвообращение на краката.
-Триенето е дразнител
Механичното дразнене на кожата на краката, особено в зоните с изпъкналости (кокалчета например) води до задебеляване на роговия слой на епидермиса в тези места, което понякога може да достигне голяма дебелина и да е болезнено.
-Вечно ледени крака
В едни нормални обувки има малко количество въздух, който се затопля и предава топината на краката. С тесни обувки тази постановка не е възможна, с допълнително усложнение от това, че кръвоснабдяването е влошено и пръстите на краката са принудително неподвижни.
Колкото и да са дебели едни обувки, ако са тесни, то няма как да запазят краката топли.
Какви са последствията?
Неудобството и болката са цяло наказание, но пък отшумяват бързо. За сметка на това, при продължително носене на тесни обувки могат да възникват други, не така лесно разрешими, проблеми.
-Халукс валгус (бунион)
Често срещана деформация на ставата, която свързва палеца с ходилото (първа метатарзофалангеална става). Тя е в различна степен луксирана и изпъкналостта в областта се дължи на изместената глава на костта, над която се е образувала бурса (съединителнотъканна торбичка) както и хиперкератоза (задебеляване на кожата).
Причинява болка при ходене, накуцване, може да има зачервяване и оток, а бурсата е възможно да се отвори към кожата – да фистулизира – и да се инфектира.
Други оплаквания са от тръпнене, горене и променена чувствителност, дължащи се на притискането на крайните нервни окончания.
-Пръст „чукче“
Може да засегне всеки един от пръстите и при него има контрактура (свиване) на пръста нагоре в ставата между фалангите. С времето тази контрактура става ригидна, когато има напреднали изменения в ставите.
Деформацията е причина за усилено триене на пръста „чукче“ от обувката, развитие на бурса, мазоли, абсец, възпаление на сухожилията, врастнал нокът, луксация и артрозна промяна на засегната става.
-Мазол (клавус)
Образува се обикновено върху местата над ставни повърхности, които са най-изпъкнали и от там, податливи на триене от тесните обувки. Дължи се на хиперкератозата – разрастване на роговия слой на епитела, има жълтеникав цвят и при натиск може да е силно болезнен.
-Врастнали нокти
Особено при неправилно изрязване на ноктите на краката, носенето на тесни обувки може да стане причина за тяхното врастване при растежа им. Дори само тесните чорапи са способни на това!
Деформация от типа на пръст „чукче“ причинява триене надолу на върха на пръста, което често води до врастване на нокътя.
-Гъбички
Микозата на ноктите и пръстите на краката не може да се обвърже директно с тесните обувки. За сметка на това, всяко състояние на нарушена трофика на тъканите – в случая затрудненото кръвообращение – прави кожата по-податлива към такива инфекции.
Онихомикозата представлява здравен риск, тъй като може да бъде входна врата за тежка инфекция като еризипела (червен вятър), а при болни от диабет и имунокомпроментирани пациенти инфекциите на стъпалото понякога стигат до ампутация на крайник.
Няколко съвета
На първо място – не купувайте тесни обувки. Единствените, които се разширяват с времето, и то малко, са изработените изцяло от естествена кожа. Търсенето на обувки е най-разумно да се случва следобедно или привечерно време, защото тогава краката са вече уморени и отекли и изборът на размер ще е по-обективен.
Много от описаните състояния в дългосрочен план стигат до нужда от хирургично лечение, с невинаги пълен успех. Елегантните тесни обувки няма да навредят за една специална вечер, но не ги превръщайте в ежедневие!
Източник:Puls.bg